Štátna veterinárna a potravinová správa od pondelka uvoľnila niektoré opatrenia v súvislosti so šírením slintačky a krívačky (SLAK). Zvieratá ohrozené touto infekčnou chorobou v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji sa už môžu za určitých podmienok premiestňovať do iných chovov a na pastviny. Otvoriť sa môžu aj zariadenia na vystavovanie verejnosti, vrátane zoo a cirkusov v Prešovskom a Košickom kraji, ktoré majú vnímavé zvieratá, informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva SR na svojej internetovej stránke.
Premiestňované zvieratá musia mať potvrdenie regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) na ďalší chov v SR, negatívne výsledky na SLAK a musí ísť o priamy presun z chovu, v ktorom boli zvieratá aspoň 30 dní. Pri presune na pastvu sa nevyžadujú krvné testy, ak na pastve neprídu do kontaktu so zvieratami z iného chovu.
Veterinárna správa zároveň dodala, že dopravné prostriedky musia byť vyčistené a vydezinfikované. Vývoz za hranice alebo zvoz do zberných stredísk je možný len v prípade, že zvieratá smerujú na bitúnok.
Pri zoologických záhradách platí, že osoby a vozidlá musia prejsť na vstupe aj výstupe dezinfekciou, pri vstupe a výstupe osôb je nevyhnutná aj dezinfekcia rúk. Zvieratá zároveň nesmú byť chytané a kŕmené návštevníkmi.
Geologický výskum o vhodnosti lokality na zakopávanie usmrtených zvierat neexistuje
Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá svoje tvrdenie doložila vo štvrtok v Leviciach vyjadrením Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Predseda strany Branislav Gröhling vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) na odstúpenie z funkcie. Podľa Gröhlinga minister Takáč o existencii geologického výskumu klamal. Na parlamentom výbore v marci tohto roka na priamu otázku poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu (SaS) tvrdil, že geologický výskum bol urobený. Hlina tvrdí, že výskum nebol urobený ani na Záhorí, v druhej lokalite, kde sa zakopávali uhynuté zvieratá.
Poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS) skonštatovala, že mesiac naliehala na príslušné ministerstvá a inštitúcie, aby tento geologický výskum zverejnili. „Minister Takáč sa odvolával na to, že ide o vojenský objekt, preto informácie zverejniť nemôže. Zistila som, že žiadny geologický výskum neexistuje a namiesto neho bola urobená operatívna prehliadka predmetnej lokality. Túto skutočnosť mi potvrdil aj Štátny geologický ústav Dionýza Štúra,“ povedala.
Mestský poslanec v Leviciach Vladimír Kuny tvrdí, že poslanci sa pokúšali neúspešne získať stanovisko ministerstva k nejasnostiam v súvislosti so zakopávaním uhynutých zvierat pri Leviciach. „Poslali sme ministrovi otvorený list. Následne sme ho pozvali na mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva. Najskôr účasť prisľúbil, dva dni pred zasadnutím ju zrušil. Poslali sme otázky v zmysle infozákona. Deň po termíne, ako mali odpovedať, si predĺžili lehotu na odpoveď o ďalších osem dní,“ povedal Kuny.
Minister pôdohospodárstva Takáč označil obvinenia SaS za klamstvá. „Môžem ubezpečiť, že máme všetky relevantné podklady zo strany ministerstva životného prostredia. Tieto podklady má k dispozícii ministerstvo obrany, lebo to je jeho priestor. Ministerstvo obrany deklarovalo, že pokiaľ nebude mať rozhodnutie od ministerstva životného prostredia, nezakope žiadne zviera. Zakopávať začali až v momente, keď tieto rozhodnutia mali k dispozícii,“ povedal Takáč. Vyjadrenia SaS označil za zavádzanie a klamanie občanov.
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) dal za pravdu poslancom SaS a potvrdil, že v Leviciach sa geologický výskum nekonal. „Opozícia však nevie, aký je rozdiel medzi geologickým výskumom a geologickým prieskumom. V Leviciach a na iných miestach sa robil geologický prieskum, ktorý sa robí pre aktuálnu potrebu v čase, a nie geologický výskum, ktorý trvá roky,“ skonštatoval Taraba. Podľa jeho slov opozícia len dokazuje, že v krízových situáciách by nevedela, čo má robiť. „Je to ako keby horel dom a namiesto hasenia požiaru by si išli urobiť vedecký výskum na horľavé materiály,“ reagoval minister životného prostredia na obvinenia SaS.
MŽP: Geologické posúdenie lokality v Leviciach vykonali odborníci
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vykonalo odborné geologické aj hydrogeologické posúdenie v lokalite vojenského objektu v Leviciach prostredníctvom svojich odborných organizácií – Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a Výskumného ústavu vodného hospodárstva. Posúdenie spočívalo najmä v obhliadke miesta, odbere vzoriek a vyhodnotení geologických pomerov. Rovnako analyzovali hydrologické pomery či prúdenie vôd, potvrdilo MŽP SR.
Z výsledkov vyplýva, že lokalita je bezpečná s ohľadom na výšku hladiny podzemnej vody, celkové geologické a tiež hydrogeologické pomery. Aj na základe týchto podkladov bola lokalita určená ako vhodná na zakopávanie kadáverov. Lokalitu vojenského objektu v Leviciach určilo za miesto likvidácie dobytka a ošípaných v rámci riešenia krízovej situácie so slintačkou a krívačkou Ministerstvo obrany SR.
MŽP SR vyzvalo politikov opozície, aby sa vo svojich mediálnych výstupoch naučili rozlišovať medzi geologickým výskumom a geologickou obhliadkou či odborným geologickým posúdením lokality. „Ide o dva úplne rozdielne procesy. Geologický výskum je násobne časovo a finančne náročnejší a zdĺhavejší proces. Geologický výskum trvá rádovo niekoľko mesiacov až rokov a vyžaduje si vypracovanie projektu geologickej úlohy, vypracovanie plánu geologických prác či verejné obstarávanie na vysúťaženie zhotoviteľa prác,“ upozornilo ministerstvo.