Prezident Peter Pellegrini v stredu definitívne schválil novelu zákona o neziskových organizáciách. Jej konečné znenie podľa preverení vyhovuje ústave aj legislatíve Európskej únie.
Prezident dal zákonu zelenú
Hlava štátu, Peter Pellegrini, podpísal novelu zákona, ktorá sa týka fungovania neziskových organizácií. Po preskúmaní legislatívy jeho kancelária skonštatovala, že neexistujú dôvody na zdržanie podpisu. Podľa vyjadrenia Kancelárie prezidenta SR novela nie je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky ani s legislatívnymi pravidlami Európskej únie, píše TASR.
„Kancelária nenašla dôvody, pre ktoré by tento zákon v schválenom znení mohol byť v rozpore so slovenskou ústavou alebo európskym právom,“ vysvetlil odbor komunikácie prezidentskej kancelárie.
Zásahy v parlamente znížili riziko
Emócie v spoločnosti, ale zákon je podľa prezidenta vyvážený
Pellegrini pripúšťa, že jeho rozhodnutie môže v časti verejnosti vyvolať vášne. Napriek tomu tvrdí, že zákon nie je taký, ako ho prezentujú organizátori protestov.
„Po dôkladnom preštudovaní však nevidím žiaden dôvod nazývať zákon prívlastkami, ktoré sme počúvali od organizátorov protestov,“ uviedol prezident.
Prezident zdôraznil, že počas prerokúvania v Národnej rade došlo k zásadným úpravám návrhu. Práve tieto zmeny podľa neho odstránili pôvodné riziko, že by zákon mohol byť v rozpore s európskym právom, čo by mohlo Slovensku priniesť právne aj finančné následky.
Kto prispieva viac ako 5000 eur? Podľa prezidenta ich nie je veľa
Jednou z hlavných zmien je povinnosť zverejňovať mená darcov, ktorí ročne prispejú organizáciám sumou vyššou ako 5000 eur. Pellegrini tento limit považuje za rozumný kompromis, ktorý neohrozí súkromie malých darcov, no zároveň odhalí financovanie väčšieho rozsahu. Podľa neho je takých darcov na Slovensku len veľmi málo.
„Rešpektujem právo každého na jeho vlastný názor i právo na ďalšie preskúmanie tohto zákona inými prostriedkami. Rovnako však očakávam rešpekt k suverénnemu rozhodnutiu prezidenta Slovenskej republiky v zmysle jeho ústavných právomocí,“ dodal prezident.
Vyššia administratíva výmenou za dôveru verejnosti
Na výhrady o zvýšenej administratívnej záťaži pre mimovládne organizácie prezident reagoval tým, že ide o rozumnú cenu za vyššiu transparentnosť. „Verím, že tieto opatrenia prispejú k väčšej dôveryhodnosti celého neziskového sektora,“ uviedol. Zároveň dodal, že rešpektuje právo na kritiku, no očakáva rovnaký rešpekt voči jeho rozhodnutiu.
Výkazy, registre a sankcie: Čo novela prináša
Zákon zavádza nové povinnosti pre organizácie s ročným príjmom nad 35-tisíc eur. Tie budú musieť zostavovať tzv. výkaz o transparentnosti, v ktorom uvedú okrem iného aj identifikačné údaje svojich orgánov a darcov s príspevkami nad 5000 eur. Tieto výkazy budú zverejňované vo verejnej časti registra účtovných závierok a ich forma bude stanovená ministerstvom financií.
Zároveň sa rozšíri okruh subjektov, ktoré budú musieť zverejňovať informácie podľa infozákona – ak prijmú príspevok z verejných zdrojov v hodnote aspoň 3330 eur jednorazovo alebo 10.000 eur počas jedného roka, stávajú sa tzv. povinnými osobami. Tieto povinnosti sa budú týkať len správy pridelených verejných prostriedkov.
Zákon vstúpi do platnosti v júni
Novela nadobudne účinnosť už v júni 2025. Očakáva sa, že bude mať výrazný vplyv na fungovanie občianskych združení, nadácií a ďalších subjektov neziskového sektora. Prezident verí, že legislatíva prispeje k vyššej transparentnosti, zatiaľ čo jej odporcovia upozorňujú na možné obmedzenie občianskej spoločnosti.