Prezident odmieta podpísať zákon o covidovej amnestii. Vráti ho na opätovné prerokovanie, Fico poslancom radí veto prelomiť (aktualizované)

Pellegrini parlament
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini a parlament. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer, FOTO TASR/Martin Baumann
Reklama

Prezident Slovenskej republiky, Peter Pellegrini, oznámil, že nepodpíše kontroverzný zákon o tzv. covidovej amnestii. Tento krok prichádza po jeho rozhodnutí vrátiť zákon s výhradami parlamentu, ktorý ho bude musieť opätovne prerokovať.

Peter Pellegrini sa nezhodol s vládnym návrhom. Informoval o tom vo videu na sociálnej sieti.

Upozorňuje na nebezpečné následky zákona

Hlava štátu nesúhlasí s odškodnením všetkých, ktorí počas pandémie dostali pokuty za porušenie protiepidemických opatrení. Pellegrini upozornil, že zákon sa týka aj osôb, ktoré vedome porušovali opatrenia, čo mohlo mať za následok šírenie vírusu a dokonca smrť iných ľudí.

„Každý jeden človek, ktorý porušil vtedy platné nariadenie a bol za to zo zákona potrestaný, má dnes byť podľa nového zákona odškodnený. Považujem to za mimoriadne nebezpečný precedens,“ vyhlásil prezident, pričom zdôraznil potrebu úpravy zákona.

„Nemohol by som sa pozrieť do očí pozostalým po obetiach covidu, ak by zákon začal platiť v tejto podobe. Preto som presvedčený, že ho treba upraviť,“ vyhlásil.

Zároveň upozornil na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý označil za protiústavné iba nedobrovoľné umiestnenie ľudí do karanténnych zariadení. V tomto prípade sa stotožňuje s odškodnením dotknutých osôb.

„V tomto bode preto súhlasím, aby ľudia, ktorí boli proti svojej vôli zavretí do karantény v štátnych zariadeniach – a ešte si ju aj museli zaplatiť – boli za tento krok odškodnení,“ priblížil.

Kritika vlády a nedostatok analýzy opatrení

Pellegrini tiež vyzval na dôkladné hodnotenie opatrení prijatých počas pandémie na základe vedeckých dôkazov, pričom kritizoval vládu za nedostatok analýzy účinnosti týchto opatrení. Podľa jeho slov by bolo nebezpečné, keby sa zákon prijal v aktuálnej podobe, pretože by to mohlo podkopať rešpekt k zákonu a zodpovednosti občanov.

„Musíme vedieť, ktoré opatrenia boli účinné a chránili naše životy, ktoré boli zbytočné, a ktoré boli dokonca pre naše zdravie škodlivé,“ vysvetlil.

Zdôraznil však, že vláda doteraz nepredložila požadovanú analýzu. „Už rok a pol pri vláde pôsobí špeciálny splnomocnenec na preverenie procesu riadenia pandémie a manažmentu použitých zdrojov. Výsledok jeho práce pri vyhodnotení správnosti prijímaných opatrení sme však zatiaľ nevideli,“ dodal.

Prezident poslancom pripomenul, že aj počas aktuálnej epidémie slintačky a krívačky vláda vyžaduje od občanov splnenie rôznych povinností, s ktorými mnohí nesúhlasia.

„Ako by sme však mohli s nákazou úspešne bojovať, ak by žiaden občan tieto nariadenia nedodržiaval a spoliehal sa na to, že mu budúca vláda prípadnú pokutu jednoducho vráti?“ spýtal sa.

Podčiarkol, že na Slovensku je nevyhnutný rešpekt k štátu, zákonom a zodpovednosť pri spravovaní krajiny. „Vláda a parlament sa v tomto prípade vydali na nebezpečnú cestu odškodnenia ľudí, ktorí zákon vedome porušili. Moje veto im môže pomôcť, aby sa z tejto nebezpečnej cesty vrátili,“ dodal na záver.

Poslanci Národnej rady SR schválili zákon o odškodnení osôb poškodených protipandemickými opatreniami začiatkom apríla.

ASL považuje odškodnenie za porušenie pandemických opatrení za neprijateľné

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR považuje odškodnenie za porušenie opatrení prijatých na ochranu verejného zdravia za neprijateľné. Prijatie zákona o tzv. covidovej amnestii podľa nej nadväzuje na popieranie vedecky overených faktov, týkajúcich sa pandémie.

„Rovnako neprijateľný je negatívny dosah tohto zákona na rozpočet, práve v čase konsolidácie, keď naše ambulancie riešia existenčné problémy,“ dodala asociácia na sociálnej sieti.

Národná rada SR v stredu (9. 4.) schválila zákon, podľa ktorého osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia. Účinnosť sa navrhuje od 1. mája 2025.

Prezident Peter Pellegrini však v piatok 25. apríla oznámil, že kontoverzný zákon nedpodpíše.

Fico poslancom radí veto prelomiť

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho. Vyhlásil to na sociálnej sieti. Zároveň podotkol, že rešpektuje ústavné právo prezidenta vrátiť do parlamentu schválený zákon na opätovné prerokovanie, tzv. právo veta.

„Ako my rešpektujeme právo veta prezidenta, prezident bude nepochybne rešpektovať aj právo NR SR jeho veto prelomiť. Ak by sa tak stalo na májovo-júnovej schôdzi NR SR, poškodení občania budú mať k dispozícii len niekoľko týždňov na podanie žiadosti o odškodnenie,“ napísal premiér.

Pripomenul, že zákon o tzv. covidovej amnestii predložila vláda do parlamentu v presvedčení, že postupy predošlých vlád v boji proti pandémii COVID-19 boli v absolútnej väčšine protiústavné a nezákonné a ich výsledkom boli tisíce nevinných obetí. „Časť týchto postupov bola označená za protiústavnú aj Ústavným súdom SR. Dnes vychádzajú na povrch aj informácie o ‚kvalite‘ experimentálnych vakcín proti COVID-19 a zvrátenosti kampane na podporu očkovania pod názvom ‚Očkovanie je sloboda‘,“ doplnil s tým, že za týchto okolností bude poslancom vládnej koalície odporúčať opätovné zahlasovanie za tento zákon.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova