Ochorenie sa na človeka prenáša len veľmi zriedkavo, no jej výskyt u hospodárskych zvierat má vážne ekonomické dôsledky pre extrémne vysokú nákazlivosť a rýchle šírenie.
- AKTUALIZOVANÉ: 7.3.2025, 14:16
Po polstoročí sa v Maďarsku opäť objavila nákaza slintačky a krívačky. Vírus nákazlivého ochorenia identifikoval maďarský Národný úradu pre ochranu potravinového reťazca (NÉBIH) na farme dobytka v Kisbajcsi v okrese Győr-Moson-Sopron, približne 2,5 km od hranice so Slovenskou republikou, píše portál NÉBIH.
Hlavný veterinárny lekár Szabolcs Pásztor nariadil okamžité oficiálne opatrenia proti šíreniu choroby, ktorá spôsobuje vážne ekonomické škody. Poznamenal, že vysoko nákazlivé ochorenie sa v Maďarsku opäť objavilo po viac ako 50 rokoch.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR s okamžitou platnosťou zavádza opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy na našom území.
„Opatrenia sa týkajú nasledujúcich obcí v okresoch Komárno a Dunajská Streda – Číčov, Kližská Nemá, Trávnik, Medveďov, Kľúčovec, Čiližská Radvaň, Baloň a Sap,“ informuje na svojom webe.
Klasické príznaky slintačky a krívačky sa na farme s 1400 kusmi dobytka zistili začiatkom marca. Pásztor okamžite nariadil zatvorenie farmy a začatie epidemiologického vyšetrovania. Proti šíreniu choroby už začali platiť mimoriadne prísne regulačné opatrenia vrátane zákazu prepravy dotknutých druhov zvierat a produktov z nich.
Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä párnokopytníky (napríklad hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy, byvoly, voľne žijúce prežúvavce). Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí horúčka, strata chuti do jedla, slintanie a výskyt pľuzgierov v ústach a na chodidlách.
Slintačka a krívačka sa na človeka prenáša len veľmi zriedkavo, no jej výskyt u hospodárskych zvierat má vážne ekonomické dôsledky pre extrémne vysokú nákazlivosť a rýchle šírenie. Infikované zvieratá sa nedajú liečiť, takže ak sa ochorenie potvrdí čo i len u jedného zvieraťa na farme, všetky kopytníky treba zlikvidovať.
Prebieha likvidácia populácie a skúmanie zdroja nákazy. Najdôležitejšie je, aby všetci majitelia druhov náchylných na chorobu venovali osobitnú pozornosť dodržiavaniu predpisov na kontrolu chorôb a uložených prísnych úradných opatrení a akékoľvek ochorenie svojich zvierat bezodkladne nahlásili svojmu veterinárnemu lekárovi.