Putin nariadil „humanitárne“ prímerie s Ukrajinou, Kremeľ apeluje na Kyjev

putin-zelenský-zelenskyj
Ruský prezident Vladimir Putin, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP, Gavrill Grigorov
Reklama

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil tzv. „humanitárne“ prímerie od 8. mája do polnoci 11. mája pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

„Počas tohto obdobia sa všetky vojenské akcie zastavia. Rusko verí, že ukrajinská strana by mala nasledovať tento príklad,“ cituje Kyiv Independent vyhlásenie Kremľa.

Počas Veľkej noci mali útočiť

Oznámenie prichádza v čase, keď Moskva naďalej odmieta požiadavku Kyjeva na úplné a bezpodmienečné prímerie ako prvý krok k širšej mierovej dohode.

„V prípade porušenia prímeria Ukrajinou budú ozbrojené sily Ruskej federácie adekvátne a účinne odpovedať,“ vyhlásila Moskva.

Putin predtým vyhlásil dočasné prímerie na Veľkú noc, hoci Ukrajina obvinila ruské sily z takmer 3 000 porušení počas tohto obdobia.

Rusko opakovane vyhlasovalo svoju údajnú pripravenosť na mierové rozhovory a zároveň presadzovalo maximalistické požiadavky. Kyjev tieto vyhlásenia odmietol ako propagandistický kúsok s tým, že ruské sily len zintenzívnili svoje útoky na ukrajinské mestá a obce.

Sú pripravení vzdať sa Krymu

Ako v pondelok informovala agentúra Reuters, americký prezident Donald Trump v nedeľu vyzval Rusko, aby zastavilo útoky na Ukrajine a naznačil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený vzdať sa Krymu ako cenu za mierovú dohodu s Ruskom.

V rozhovore pre novinárov v New Jersey Trump vyjadril sklamanie nad tým, že Rusko pokračuje v útokoch na Ukrajinu a povedal, že jeho osobné stretnutie so Zelenským vo Vatikáne v sobotu prebehlo dobre.

Na otázku, či by Zelenskyj mohol byť pripravený vzdať sa Krymu – čiernomorského polostrova, ktorý Rusko obsadilo v roku 2014 – ako súčasť budúcej mierovej dohody s Moskvou, Trump odpovedal: „Ó, myslím, že áno. Pozrite sa, Krym bol pred 12 rokmi.“

Trump potom obvinil svojich demokratických predchodcov, prezidentov Baracka Obamu a prezidenta Joea Bidena, že dovolili Rusku obsadiť Krym „bez jediného výstrelu“.

„Nehovorte so mnou o Kryme. Hovorte s Obamom a Bidenom o Kryme. A pamätajte, toto je Bidenova vojna. Toto nie je Trumpova vojna. Prišiel som, aby som sa pokúsil vyriešiť problém. A problémom je, že sa zabíja toľko ľudí,“ dodal.

Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio medzitým v nedeľu povedal, že Trumpova administratíva by mohla upustiť od svojich pokusov o sprostredkovanie dohody, ak Rusko a Ukrajina nepokročia v rokovaniach.

„Musí sa to stať čoskoro,“ povedal Rubio v programe NBC. „Nemôžeme naďalej venovať čas a zdroje tomuto úsiliu, ak sa neuskutočnia,“ uzavrel.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac