Budú tiež pokračovať rozhovory na oboch stranách v snahe dosiahnuť udržateľný mier.
Spojené štáty, Rusko a Ukrajina sa na separátnych rokovaniach v Rijáde dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori.
- AKTUALIZOVANÉ: 25.3.2025, 18:25
Kremeľ v utorok po uzavretí dohody o neútočení v Čiernom mori zdôraznil, že predtým než vstúpi do platnosti, musia byť zrušené sankcie voči ruským bankám, ktoré sa podieľajú na medzinárodnom obchode s potravinami a hnojivami. TASR o tom informuje podľa agentúry TASS a televízie BBC.
Zrušenie sankčných obmedzení voči Ruskej poľnohospodárskej banke a ďalším finančným inštitúciám, ktoré sa podieľajú na podpore transakcií v medzinárodnom obchode s potravinami (vrátane produktov z rýb) a hnojivami, ich pripojenie k systému SWIFT a otvorenie požadovaných korešpondenčných účtov,“ sa uvádza ako podmienka obnovenia dohody, píše TASS.
Podľa BBC to v praxi znamená, že pred začatím prímeria musia byť zrušené sankcie voči ruským bankám, výrobcom a vývozcom potravín, ako aj poisťovniam, ktoré sa podieľajú na ich vývoze. Spojené štáty sa vo zverejnených spoločných vyhláseniach o ruských podmienkach nezmieňovali.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že prímerie platí okamžite. Kremeľ tiež skonštatoval, že Rusko sa nevráti k obilnej dohode uzavretej v roku 2022 pokiaľ nebudú zrušené sankcie na ruské lode a dodávky poľnohospodárskych strojov.
- AKTUALIZOVANÉ: 25.3.2025, 17:25
Ukrajine Spojené štáty vyjadrili podporu
Ako uvádza agentúra Reuters, Biely dom vo vyhlásení uviedol, že Washington pomôže obnoviť prístup Ruska na svetový trh pre vývoz poľnohospodárskych produktov a hnojív a bude pokračovať v uľahčovaní rozhovorov na oboch stranách v snahe dosiahnuť udržateľný mier.
Ukrajine Spojené štáty vyjadrili podporu v súvislosti so snahou dosiahnuť dohodu o výmene vojenských zajatcov, návrate civilných väzňov a násilne odvlečených ukrajinských detí.
Strany tiež dospeli k dohode, že vypracujú opatrenia súvisiace s dohodu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom o neútočení na energetické zariadenia, s ktorou súhlasila aj Ukrajina.
Právo na sebaobranu
Biely dom vo vyhlásení uvádza, že obom stranám USA zopakovali požiadavku prezidenta Donalda Trumpa o zastavení zabíjania, čo je nevyhnutným krokom k dosiahnutiu trvalého mierového riešenia.
„Na tento účel budú Spojené štáty naďalej podporovať rokovania medzi oboma stranami s cieľom dosiahnuť mierové riešenie v súlade s dohodami uzavretými v Rijáde,“ uvádza sa vo vyhláseniach.
Na uzavretie dohody bezprostredne reagoval ukrajinský minister obrany Rustem Umerov, ktorý bol súčasťou ukrajinskej delegácie v Saudskej Arábii.
Varoval, že Kyjev bude brať pohyb ruských vojnových lodí „mimo východnej časti“ Čierneho mora ako porušenie dohody. Zdôraznil, že v takomto prípade „bude mať Ukrajina plné právo uplatniť právo na sebaobranu“.
V príspevku na sociálnej sieti tiež vyzval na dodatočné rokovania o podrobnostiach dohody. „Je dôležité čo najskôr uskutočniť ďalšie technické konzultácie s cieľom dohodnúť všetky podrobnosti a technické aspekty vykonávania, monitorovania a kontroly (prijatých) opatrení,“ napísal.
Porušenie dohody nebude bez sankcií
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský uviedol, že prímerie týkajúce sa Čierneho mora a energetickej infraštruktúry vstúpilo do platnosti okamžite v utorok a že ak Moskva poruší dohody, bude od Donalda Trumpa požadovať ďalšie zbrane a uvalenie sankcií voči Rusku, dodáva The Guardian.
„Ak to Rusi porušia, potom mám priamu žiadosť na prezidenta Trumpa – žiadame sankcie, žiadame zbrane a iné,“ povedal novinárom na tlačovej konferencii v Kyjeve.