Krízový štáb okresu Galanta v utorok 25. marca potvrdil výskyt vysoko nákazlivej slintačky a krívačky v obci Dolné Saliby. V reakcii na túto situáciu boli prijaté mimoriadne opatrenia, ktoré platia na celom území Slovenskej republiky až do odvolania. Nakoniec sa však výskyt oficiálne nepotvrdil. Chorobu však minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč potvrdil v ďalšom chove na juhu Slovenska.
Slintačka a krívačka sa objavila v ďalšom chove na juhu Slovenska
Slintačka a krívačka je potvrdená v ďalšom chove na juhu Slovenska, konkrétne v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Ide o lokalitu, ktorá sa nachádza neďaleko troch fariem, kde bola nákaza potvrdená už v piatok 21. marca. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) o tom informoval po utorkovom mimoriadnom zasadnutí vlády SR.
Vo farme zasiahnutej ochorením sa podľa ministra nachádza 279 kusov hovädzieho dobytka. „Ide o lokalitu, ktorá sa nachádza v zóne fariem, ktoré už boli v piatok identifikované,“ podotkol Takáč.
Výskyt slintačky a krívačky na farme v Dolných Salibách sa nepotvrdil
Výskyt slintačky a krívačky na farme v Dolných Salibách v okrese Galanta sa nepotvrdil. Výsledky testov boli negatívne. TASR to uviedla riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Galante Bohuslava Miškovičová.
„Výsledok laboratórnych testov nepotvrdil prítomnosť vírusu,“ povedala Miškovičová. Slintačka a krívačka je aktuálne potvrdená v chovoch dobytka v štyroch obciach na juhu Slovenska.
Ochorenie sa na Slovensko dostalo zrejme z Maďarska. Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
Čo je slintačka a krívačka?
Slintačka a krívačka (Foot-and-Mouth Disease – FMD) je akútne vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä kopytníky, vrátane hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných. Spôsobuje bolestivé pľuzgiere v ústnej dutine, na končatinách a vemene zvierat. Hoci toto ochorenie nie je prenosné na ľudí a nepredstavuje pre nich priamu hrozbu, jeho dopady na hospodárstvo môžu byť katastrofálne. Rýchle šírenie vírusu môže viesť k rozsiahlym stratám a nútenému vybíjaniu zvierat.
Prijaté opatrenia
Na základe odborných odporúčaní zaviedla obec nasledovné núdzové opatrenia:
- Obmedzenie presunu zvierat: Platí zákaz premiestňovania hospodárskych zvierat v rámci Slovenskej republiky aj cezhranične.
- Zvýšená biologická bezpečnosť: Všetky farmy musia zaviesť prísne dezinfekčné opatrenia pri vstupe a výstupe.
- Monitoring a hlásenie: Akékoľvek podozrivé príznaky u zvierat, ako je nadmerné slinenie, krívanie alebo výskyt pľuzgierov, je potrebné okamžite nahlásiť veterinárnym orgánom.
- Zákaz vstupu nepovolaných osôb: Do chovov majú zakázaný vstup všetky nepovolané osoby.
- Dezinfekcia dopravných prostriedkov: Vozidlá prepravujúce zvieratá musia prejsť dôkladnou dezinfekciou pred a po transporte.
Riziká a potreba spolupráce
Veterinárne autority zdôrazňujú, že zodpovedný prístup chovateľov a farmárov je kľúčový pre zastavenie šírenia vírusu. Pri akomkoľvek podozrení je nutné neodkladne kontaktovať regionálnu veterinárnu správu.
Legislatívne podklady a podrobnosti o prijatých opatreniach sú dostupné na oficiálnych stránkach Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Dodržiavanie týchto pravidiel je nevyhnutné na ochranu zvierat a zachovanie hospodárskej stability. Priebežné informácie o situácii budú poskytované prostredníctvom médií a príslušných úradov.
Slintačka a krívačka je zatiaľ potvrdená v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska – v Medveďove, Ňárade a Bake. Ochorenie sa na Slovensko dostalo zrejme z Maďarska. V okrese Dunajská Streda je od piatkového (21. 3.) večera vyhlásená mimoriadna situácia. Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
Viac sa o víruse SLINTAČKA a KRÍVAČKA vyjadrili v Téme s Petrom Bielikom aj Jozef Bíreš, bývalý ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, a Matej Dobšovič, riaditeľ ZOO Bratislava. Rozhovor si prečítajte TU.