EÚ sa nedokázala zhodnúť na 18. balíku. Slovensko naďalej blokuje balík proti Rusku, kým Brusel nevyrieši plyn (aktualizované)

Fico Ursula von der Leyenová plyn rusko
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas tlačovej konferencie na tému "Dostatok plynu za rozumné ceny pre domácnosti a priemysel - národnoštátny záujem SR" 12. júla 2025 v Bratislave a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann, FOTO TASR/AP, Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/Kar881am, koláž: istream
Reklama

Osemnásty balík sankcií, ktorý Európska únia pripravovala voči Rusku, sa zatiaľ nepodarilo schváliť. Na stredajšom rokovaní v Bruseli narazila dohoda na odpor Slovenska, ktoré sa postavilo proti ich prijatiu. Slovenský premiér Robert Fico v ostrom liste predsedníčke Európskej komisie Uršule von der Leyenovej vyhlásil, že Slovensko nikdy nepodporí plán zastavenia dodávok ruského plynu. Varuje, že návrh poškodí domácnosti aj hospodárstvo a ohrozí konkurencieschopnosť celej Európy.

Výbor stálych zástupcov členských štátov pri EÚ (COREPER) sa v stredu (16. júla) zišiel v snahe definitívne potvrdiť najnovší súbor obmedzení voči Moskve. Cieľom bolo rozšíriť doterajšie opatrenia a zvýšiť tlak na Kremeľ. Napriek očakávaniam však diskusia skončila bez konsenzu.

Slovensko je stále proti

Podľa informácií agentúry Reuters, ktoré potvrdili štyria nemenovaní diplomati pôsobiaci v Bruseli, Slovensko zotrváva vo svojom nesúhlase a odmieta podporiť nové sankcie, píše TASR. Tento postoj brzdí celú úniu, keďže na schválenie balíka je potrebná jednomyseľnosť všetkých členských krajín.

Aktuálna situácia ukazuje, že EÚ bude musieť hľadať nové kompromisy a rokovať ďalej. Zatiaľ nie je jasné, kedy a či vôbec sa podarí nájsť spoločnú reč a prijať balík, ktorý mal byť odpoveďou na pokračujúce agresívne kroky Ruska.

Premiér Robert Fico v stredu jasne deklaroval, že Slovensko nebude súhlasiť s iniciatívou Európskej komisie REPowerEU, ktorá predpokladá úplné ukončenie dovozu ruského plynu do členských krajín EÚ od roku 2028. Podľa jeho slov by tento krok znamenal výraznú ranu pre slovenské domácnosti a podniky a zároveň by znížil konkurencieschopnosť celej únie.

„Plne si uvedomujem, že SR nemôže k návrhu REPowerEU využiť právo veta. Tento návrh považujeme za sankciu, a preto ho prirodzene spájame s návrhom 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Očakávame preto, že k hlasovaniu o 18. balíku môže dôjsť až po vyriešení podstatnej časti rizík spojených s REPowerEU v oblasti dodávok plynu od roku 2028,“ vyhlásil Fico.

Robert Fico, Blanár, Takáč
Na snímke uprostred predseda vlády SR Robert Fico, vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a vpravo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie na tému „Dostatok plynu za rozumné ceny pre domácnosti a priemysel – národnoštátny záujem SR“ 12. júla 2025 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Tento postoj premiér zverejnil v liste adresovanom predsedníčke EK Uršule von der Leyenovej, ktorý publikoval na sociálnej sieti Facebook.

Prepojenie s protiruskými sankciami

Fico list zverejnil krátko po správach agentúry Reuters, ktorá informovala, že zástupcovia členských krajín EÚ sa v stredu nedohodli na schválení 18. balíka sankcií voči Rusku. Nesúhlas prišiel zo strany Slovenska a podľa viacerých zdrojov aj od Malty.

Zdôraznil, že hoci Slovensko nemá právo veta vo veci REPowerEU, považuje tento návrh v praxi za formu sankcie voči Rusku. Preto je podľa neho potrebné riešiť riziká spojené s plánom REPowerEU pred akýmkoľvek rozhodnutím o nových sankciách.

Podpora chýba

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia