Premiér upozornil, že naprieč slovenskou politickou scénou neexistuje zhoda na podpore listu od šéfky EK. Zásadne kritický postoj zaujali podnikateľské združenia a odmietavé sú aj opozičné strany, hoci oficiálne zastavenie dodávok ruského plynu od roku 2028 podporujú.
„Považoval by som sa pitoreskné, ak by som vzhľadom na môj jasný odmietavý postoj k stratégii REPowerEU bol na Slovensku jediný zodpovedný za prijatie Vašich garancií, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za málo konkrétne,“ uviedol.
Fico v liste zdôraznil, že nechce byť jediným, kto na Slovensku preberie zodpovednosť za prijatie málo konkrétnych záruk zo strany EK.
Volá po ďalších rokovaniach
Premiér v závere požiadal o využitie nadchádzajúcich dní na pokračovanie dialógu medzi slovenskou vládou a Európskou komisiou. Cieľom má byť presnejšie vysvetlenie politických záväzkov a podmienok, ktoré Brusel Slovensku ponúka.
Zároveň oznámil, že Slovensko bude žiadať odklad hlasovania o 18. balíku protiruských sankcií až do vyriešenia otázok týkajúcich sa plynových dodávok.
„Za daných okolností si Vás dovoľujem požiadať, aby nasledujúce hodiny a dni boli využité na pokračovanie dialógu medzi vládou SR a EK, predovšetkým v záujme jasnej interpretácie záväzkov, ktoré na politickej úrovni EK preberá na seba a ktoré sú formulované vo Vašom liste z 15. júla 2025. Dovtedy bude SR žiadať o odklad hlasovania o 18. sankčnom balíku,“ dodal.
Nové sankcie proti Moskve
Navrhovaný 18. balík sankcií, ktorý EK predstavila 10. júna, je zameraný na obmedzenie príjmov Ruska z energetického sektora a zbrojárskeho priemyslu. Obsahuje aj opatrenia ako zníženie cenového stropu na ruskú ropu, zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a nové obmedzenia pre banky podieľajúce sa na obchádzaní sankcií.