Slovensko sa stalo hlavnou prekážkou pri schvaľovaní 18. sankčného balíka Európskej únie voči Rusku. Kabinet Roberta Fica podmieňuje svoj súhlas jasnými garanciami a ochranou národných záujmov, pričom sa obáva hospodárskych dopadov plánovaného ukončenia ruského plynu. Diplomatické rokovania s Bruselom pokračujú, no dohoda je zatiaľ v nedohľadne.
Slovenskí diplomati na rokovaní stálych predstaviteľov EÚ v Bruseli znovu zablokovali 18. sankčný balík zameraný na oslabenie ruskej ekonomiky. Hoci sa očakávalo, že Slovensko podporí spoločný postup Únie, opäť využilo svoje veto a pribrzdilo snahu zasiahnuť Moskvu ešte tvrdšie.
Strach z plynu: Kľúčová podmienka Bratislavy
Hlavným dôvodom slovenského nesúhlasu je plán RePowerEU, ktorý ráta s úplným zastavením dodávok ruského zemného plynu do EÚ od januára 2028, informuje TASR.
Podľa premiéra Fica by takýto krok vážne poškodil slovenské hospodárstvo. Vláda preto žiada od Európskej komisie záruky, že slovenské podniky nebudú trestané za prípadné porušenie kontraktov s ruskými firmami a že krajina dostane náhradu za straty na tranzitných poplatkoch.
Politické hry aj obavy z cien
Okrem Slovenska blokuje sankčný balík aj Maďarsko, ktoré dlhodobo odmieta tvrdší postup voči Rusku a kritizuje vojenskú pomoc Ukrajine. Slovensko však na rozdiel od Budapešti nemá výhrady k samotnej myšlienke sankcií, ale požaduje ochranu vlastných záujmov.
Európska komisia predstavila nový balík sankcií v júni a zamerala ho na obmedzenie príjmov Moskvy z energetiky a zbrojárstva. Zahŕňa napríklad zníženie cenového stropu na ruskú ropu či zákaz obchodovania so spoločnosťami napojenými na plynovody Nord Stream 1 a 2.
Rokovania pokračujú, kompromis je v nedohľadne
V Bratislave minulý týždeň rokovali zástupcovia Európskej komisie a slovenskej vlády. Ministerka hospodárstva Denisa Saková rokovania označila za konštruktívne, avšak zatiaľ bez konkrétneho výsledku.
Podľa eurokomisára pre energetiku Dana Jörgensena Brusel neplánuje poskytovať nové dotácie, ale chce pomôcť Slovensku udržať stabilné dodávky energií a prijateľné ceny.
„Chápem, prečo má Slovensko obavy, a robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme mu pomohli. Sme presvedčení, že aj v spolupráci so susednými krajinami dokážeme nájsť také riešenia, aby určite nevznikli problémy s bezpečnosťou dodávok, ale aby sme dokázali udržať aj nízke ceny,“ zdôraznil Jörgensen.
Očakáva sa ďalšie kolo
Najbližšie rokovania veľvyslancov EÚ sú naplánované na piatok, a už budúci utorok sa v Bruseli stretnú aj ministri zahraničných vecí členských krajín. Očakáva sa, že tlak na nájdenie kompromisu bude narastať.
Kým Slovensko nezíska žiadané garancie, jeho postoj sa podľa súčasných vyjadrení nezmení. Budúcnosť sankcií proti Rusku tak zostáva otvorená — a Európa s napätím čaká na ďalší krok Bratislavy.