Spojené štáty opäť VYSTUPUJÚ z UNESCO, Trumpovi sa nepáčia údajné protiamerické postoje (aktualizované)

Prezident Donald Trump nariadil vystúpiť USA z organizácie UNESCO. Foto: TASR/AP
Reklama

Americký prezident Donald Trump nariadil vystúpenie USA z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

  • AKTUALIZOVANÉ: 22.7.2025, 13:44

Spojené štáty opúšťajú organizáciu OSN pre kultúru a vzdelávanie UNESCO, informuje agentúra Reuters. Biely dom tak mal spraviť pre údajné protiamerické a protiizraelské postoje organizácie, ako aj jej pročínsku zaujatosť.

Pokračuje vo vystupovaní

Podľa dvoch európskych diplomatov prezident Donald Trump pokračuje v trende vystupovania Spojených štátov z medzinárodných inštitúcií, ktoré dlhodobo kritizuje. Biely dom bezprostredne nereagoval na tento krok.

Rozhodnutie nadobudne účinnosť koncom decembra 2026. Bude to tretíkrát, čo Spojené štáty odstúpia z UNESCO, a druhýkrát počas Trumpovej administratívy, dodáva portál Independent.

Ide o negatívne rozhodnutie pre agentúru so sídlom v Paríži, ktorá bola založená po druhej svetovej vojne s cieľom podporovať mier prostredníctvom medzinárodnej spolupráce vo vzdelávaní, vede a kultúre. O odstúpení USA informoval aj denník New York Post s odvolaním sa na predstaviteľa Bieleho domu.

Trump podnikol podobné kroky počas svojho prvého funkčného obdobia, keď odstúpil zo Svetovej zdravotníckej organizácie, Rady OSN pre ľudské práva, z globálnej dohody o zmene klímy a z iránskej jadrovej dohody.

Joe Biden po nástupe do úradu v roku 2021 tieto rozhodnutia zrušil a vrátil USA do UNESCO, WHO a dohody o klíme. S Trumpovým návratom do Bieleho domu sa USA opäť vyťahujú z týchto globálnych organizácií. Už sa rozhodol stiahnuť USA z WHO a zastaviť financovanie palestínskej humanitárnej agentúry UNRWA v rámci preskúmania účasti USA v agentúrach OSN, ktoré má byť ukončené v auguste.

O návrate rozhodol Bush

UNESCO je najznámejšie pre vyhlasovanie lokalít svetového dedičstva, vrátane Grand Canyonu v Spojených štátoch a starobylého mesta Palmyra v Sýrii. Spojené štáty sa pôvodne pripojili k UNESCO pri jeho založení v roku 1945, ale prvýkrát odstúpili v roku 1984 na protest proti údajnému zlému finančnému hospodáreniu a vnímanej protiamerickej zaujatosti.

Vrátili sa takmer o 20 rokov neskôr, v roku 2003, za prezidenta Georgea W. Busha, ktorý vtedy vyhlásil, že agentúra vykonala potrebné reformy. Spojené štáty poskytujú približne 8 % celkového rozpočtu UNESCO, čo je pokles z približne 20 % v čase, keď Trump prvýkrát stiahol Spojené štáty z agentúry.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia