V Nemecku a Dánsku rezonujú zistenia novinárov, ktorí odhalili mnohé detaily o ruských jadrových základniach. Vystačili si pritom s verejne dostupnými databázami a s informáciami z výberových konaní. Magazín Der Spiegel a investigatívne centrum Danwatch tak získali údaje, ktoré bezpečnostní experti vnímajú ako vrchol spravodajských informácií.
Nemeckí a dánski novinári podrobne zmapovali rekonštrukciu, modernizáciu a výstavbu viacerých jadrových zariadení ruskej armády. Dostali sa napríklad aj k plánom základní pri meste Jasnyj, kde majú Rusi hypersonické strely Avangard. Tie môžu niesť konvenčné, no aj nukleárne bojové hlavice. Prezident Vladimir Putin strategickú zbraň predstavil v roku 2018 a o dva roky neskôr ju označil za „absolútnu zbraň“, proti ktorej je protivzdušná obrana neúčinná. Aj keď o jej sile netreba pochybovať, otázna je teraz bezpečnosť základne, na ktorej sa nachádza.
Ohrozenie bezpečnosti Ruska
Novinári spoločne analyzovali viac ako dva milióny dokumentov týkajúcich sa ruských vojenských zákaziek. Danwatch ich získaval z verejnej databázy niekoľko mesiacov. Keď im ruské úrady začali postupne obmedzovať prístup do nej, obišli to s pomocou viacerých digitálnych techník, vrátane serverov umiestnených v Rusku, Kazachstane a Bielorusku.
Dokumenty pritom odhalili, že Rusi po celej krajine zrovnali množstvo základní so zemou a postavili nové. Ide o stovky kasární, strážnych veží, riadiacich centier, skladov či kilometre podzemných tunelov. Veľké množstvo detailov, ktoré sa podarilo zhromaždiť podľa Danwatch vedie expertov k obavám o narušenie ruskej bezpečnosti, ktoré by mohlo ohroziť aj nové základne jadrových zbraní.
Detaily o základniach
Mnohé dokumenty v prvom rade odhaľujú rozsah ruskej modernizácie. Ukazujú dodávky obrovského množstva ocele, piesku, cementu, tehál a izolácie. Sú v nich však aj citlivejšie veci, ako sú napríklad IT systémy, elektroinštalácia a rozvody vody, vykurovanie a vetranie. „Keď viete, ako je vedená elektrina a odkiaľ je voda, môžete pochopiť, ako sú rôzne veci zapojené do systémov, môžete rozpoznať silné a slabé stránky a nájsť slabé miesto na útok,“ uviedol niekdajší veliteľ prvého vojenského výzvedného práporu britskej armády Philip Ingram.
Niektoré materiály zase do detailu opisujú bezpečnostné systémy. Či už v podobe troch radov elektrických plotov okolo vonkajšieho perimetra základne, senzory seizmickej aktivity a rádioaktivity, dvere i okná schopné odolať výbuchom, zosilnené betónové konštrukcie budov, poplachové systémy s magnetickými kontaktmi spojov alebo infračervené snímače.
Dokumenty zároveň podrobne odhaľujú vnútorné usporiadanie základní. Popisujú, kde vojaci jedia, spia a používajú toaletu. Tiež kde odpočívajú, aké cvičebné vybavenie používajú (predovšetkým bežecké pásy a činky), aké hry hrajú pre krátenie času (šachy a dámu) a tiež aké tabule visia na stenách („Stoj! Otoč sa! Zakázaná zóna!“ alebo „Vojenská prísaha“ alebo „Pravidlá“).
„Dokumenty, ako sú tieto, týkajúce sa extrémne citlivých obranných projektov, by nikdy nemali byť verejne dostupné v žiadnej forme. Niečo také je nesmierne cenné,“ povedal Ingram. Podľa experta pritom nejde o to, že by tieto informácie znižovali hodnotu zariadenia, ale že zvyšujú jeho zraniteľnosť.
Problémy so zverejňovaním citlivých informácií
Rusko pritom v minulosti podniklo viacero krokov, aby verejný prístup k zákazkám v záujme zachovania vojenského tajomstva obmedzilo. Napríklad v decembri 2020 ruský parlament schválil zákon, ktorý pravidlá pre verejné obstarávanie armády sprísnil. Vtedy tiež ruské ministerstvo obrany vytvorilo novú databázu tendrov vojenských nákupov, do ktorej dostali prístup len preverené ruské spoločnosti.
Aj napriek týmto bezpečnostným opatreniam zdieľali predstavitelia armády citlivé dokumenty vo verejných databázach. Der Spiegel napísal, že zo získaných dokumentov nezverejnil žiadne dáta, ktoré by mohli byť bezpečnostný dopad. Magazín uviedol, že západné tajné služby modernizáciu ruských jadrových zariadení pozorne sledujú a čudujú sa nad tým, že tak citlivé údaje je možné získať z databáz. Na druhej strane rozviedky uznávajú, že Moskva sleduje určitú úroveň transparentnosti, kedy chce ukázať, čo má.