fbpx

Ambulancie bijú na poplach, zvažujú zaviesť ďalšie poplatky od pacientov. Na rezort zdravotníctva sa valí kritika

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová. Foto: TASR/Daniel Stehlík, archív J. Orosovej

Pacienti sa opäť môžu stať rukojemníkmi nepriaznivej situácie v zdravotníctve. Pre avizované ďalšie poplatky za ambulantné výkony si možno dvakrát rozmyslia, kedy a či navštívia lekára.

Konsolidačné opatrenia môžu spôsobiť chaos a kolaps v zdravotníctve. Po avizovaných troch tisíckach výpovedí zdravotníckeho personálu sa s problémami hlásia aj ambulancie.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) tvrdí, že hoci sa so zdravotnými poisťovňami dohodol na predĺžení zmlúv, finančné prostriedky od poisťovní im stačiť nebudú a hrozí pýtanie poplatkov od najzraniteľnejších – pacientov, ktorí sa na lekára obracajú o pomoc.

Zdravotná poisťovňa Union predĺžila s ambulanciami zmluvy minimálne do konca roka. K obdobným dohodám dospeli aj ostatné poisťovne, informuje STVR.

„Platnosť zmluvných vzťahov v rámci ambulantného sektora závisí od členstva v jednotlivých združeniach. Pohybuje sa v horizonte od 31. 1. 2025 do 31. 7. 2025,“ hovorí Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP.

Hovorca Dôvery Matej Štepianský dodáva, že „do prvých mesiacov budúceho roka je zabezpečená riadna zdravotná starostlivosť v ambulanciách po celom Slovensku.“

ZAP má pod správou viac než dvetisíc ambulancií, od ktorých žiadal od októbra vyššie poplatky za výkony. „Rozhodli sme sa urobiť kompromis a podpísať zmluvné dodatky, aj keď sme vlastne zostali na rovnakej cenovej úrovni. Akceptovali sme rozhodnutie ministerstva financií a ministerstva zdravotníctva o tom, že zdravotníctvo napriek predošlým plánom nebude dofinancované,“ objasňuje prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Vybrané ambulancie i napriek tomu zvažujú, že doplnia ďalšie poplatky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktorou by vykryli chýbajúce financie.

„V našom združení celkom určite existuje pomerne veľký počet ambulancií, ktoré deklarujú, že ak by fungovali len na základe platieb od zdravotných poisťovní, nevedeli by už ani teraz zabezpečiť svoju prevádzku,“ pokračuje Orosová.

Ambulantný sektor nepriaznivo zasiahnu plánované konsolidačné opatrenia. Na avizované zavedenie poplatkov reagoval aj poslanec NR SR Oskar Dvořák. Kritizoval najmä návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov aj zavedenia novej transakčnej dane.

Vyzval vládu, aby od zámerov ustúpila. Zároveň vyčítal ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej (Hlas-SD), že sa proti tomu nepostavila.

„Ja nepočujem pani ministerku. Nepočujem, že by sa hlasne postavila za pacientov, že by sa postavila za našich zdravotníkov, že by bojovala proti týmto škodlivým opatreniam,“ poznamenal poslanec na stredajšej tlačovej konferencii.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie