Agentúra SCIO priniesla nový prieskum, ktorý odhaľuje nálady v slovenskej spoločnosti voči blížiacemu sa úradovaniu staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledky mnohých prekvapili, no vo viacerých oblastiach hovoria úplne jasne.
Podľa najnovšieho prieskumu agentúry SCIO približne 29,9 % Slovákov verí, že Donald Trump po nástupe do funkcie prezidenta USA ukončí vojnu na Ukrajine, píšu topky.sk. Opačný názor zastáva 34,1 % respondentov, zatiaľ čo 36 % opýtaných si nebolo istých. Prieskum ukázal, že voliči strany SMER prejavujú väčší optimizmus, zatiaľ čo prívrženci Progresívneho Slovenska sú skeptickejší.
V otázke mieru na Blízkom východe panuje ešte vyššia miera pochybností (41,4 %), podobne ako pri očakávaniach zhoršenia vzťahov medzi USA a EÚ (42 %). Naopak, 36,5 % respondentov očakáva zlepšenie vzťahov medzi USA a Ruskom a 36,3 % si myslí, že kvalita slobody a demokracie vo svete sa nezhorší.
Voličstvo Smeru je najoptimistickejšie
Hlavný analytik SCIO Martin Klus upozornil na zaujímavé rozdiely medzi voličmi dvoch najsilnejších strán na Slovensku. Voliči Smeru-SSD sú výrazne optimistickejší, pokiaľ ide o vývoj na Ukrajine, zatiaľ čo prívrženci Progresívneho Slovenska majú skôr obavy. Skeptickejší sú aj v otázkach mieru na Blízkom východe a obchodných vzťahov medzi USA a EÚ.
Na druhej strane, voliči Smeru prejavujú optimizmus v očakávaniach zlepšenia vzťahov USA s Ruskom a v zachovaní slobody a demokracie. Klus zhrnul, že Donald Trump vzbudzuje medzi voličmi SMERu viac nádejí, zatiaľ čo u voličov Progresívneho Slovenska vyvoláva viac pochybností. Tieto rozdiely môžu odrážať politické postoje lídrov jednotlivých strán k americkým prezidentským voľbám.
Kongres oficiálne potvrdil víťazstvo Trumpa
Kongres Spojených štátov na spoločnom zasadnutí Snemovne reprezentantov a Senátu oficiálne potvrdil víťazstvo republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách z 5. novembra 2024, ako aj jeho kandidáta na viceprezidenta JD Vancea. Inaugurácia oboch politikov sa uskutoční 20. januára. Informuje o tom agentúra agentúra AP. Po inaugurácii sa Trump stane 47. prezidentom USA. Vance sa zároveň stane v poradí 50. viceprezidentom.
Trump a Vance celkovo získali hlasy 312 voliteľov, zatiaľ čo ich protikandidáti o Biely dom a viceprezidentský úrad – Kamala Harrisová a Tim Walz – dostali 226 hlasov. Na zvolenie bolo potrebných 270 z 538 hlasov voliteľov. Už druhé voľby po sebe sa nevyskytli žiadni „neverní volitelia“ – každý z voliteľov hlasoval za kandidátov, za ktorých bol zvolený. Spoločné zasadnutie tradične viedol viceprezident USA, ktorý je zároveň predsedom Senátu. Viceprezidentka Harrisová tým predsedala potvrdeniu svojej vlastnej porážky. Splnila si tak povinnosť, podobne ako porazený demokrat Al Gore v roku 2001 a republikán Richard Nixon o 40 rokov skôr.
Agentúra AP upozorňuje, že tohtoročné zasadnutie oboch komôr Kongresu prebiehalo za prísnych bezpečnostných opatrení, pričom budovu Kongresu bezpečnostné zložky obkolesili vysokým čiernym oplotením. Tieto opatrenia zaviedli preventívne, keďže pred štyrmi rokmi priaznivci vtedajšieho prezidenta Trumpa vtrhli do sídla Kongresu v snahe zabrániť potvrdeniu výsledkov volieb, v ktorých zvíťazil Joe Biden.
AFP pripomína, že počas útoku na sídlo amerického zákonodarného zboru vtedy zomreli štyria ľudia – dvaja na infarkt, jeden na predávkovanie drogami a jedna žena, ktorú polícia smrteľne postrelila, keď sa pokúšala vtrhnúť do rokovacej sály. Štyria policajti následne spáchali samovraždu. Orgány činné v trestnom konaní odvtedy obvinili viac ako 1500 ľudí. Viacerých súdy odsúdili na trest odňatia slobody.
Tohtoročné potvrdenie výsledkov volieb taktiež prebiehalo podľa nových pravidiel. Kým v minulosti na podanie námietky voči hlasovaniam voliteľov z jednotlivých štátov stačili podpisy jedného kongresmana z oboch komôr, po prijatí novely v roku 2022 je na to potrebná až jedna pätina členov Kongresu. K žiadnym námietkam preto tento rok nedošlo. Demokrati vopred avizovali, že tak neurobia. Výsledky volieb v jednotlivých štátoch pred štyrmi rokmi namietlo viacero republikánskych kongresmanov, ktorí tým chceli poukázať na údajnú manipuláciu volieb.