fbpx

Americký veľvyslanec tvrdí, že JAR tajne poskytla Rusku zbrane a muníciu

Reklama

Americký veľvyslanec v Pretórii Reuben Brigety vo štvrtok obvinil Juhoafrickú republiku (JAR) z tajného poskytnutia zbraní Rusku napriek deklarovanej neutralite vo vojne na Ukrajine.

USA sú presvedčené o tom, že na ruskú nákladnú loď, ktorá vlani 6. decembra zakotvila na námornej základni neďaleko Kapského Mesta, boli naložené zbrane a munícia, ktoré boli prevezené do Ruska, citovali Brigetyho juhoafrické médiá.

Dodal, že vyzbrojovanie Rusov počas vojny na Ukrajine je mimoriadne vážne a spochybnil neutrálny postoj JAR v rusko-ukrajinskom konflikte.

Juhoafrická republika odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu. Namiesto toho vyhlásila, že zostane neutrálna a bude presadzovať dialóg ako prostriedok na ukončenie konfliktu.

Začiatkom tohto roka sa však JAR zúčastnila na spoločnom vojenskom cvičení s Ruskom a Čínou, čo kritici označili za dôkaz priklonenia sa ku Kremľu. Brigety povedal, že účasť JAR na tomto vojenskom cvičení vyvolala vo Washingtone „vážne obavy“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie