Andrej Sládkovič by mal v nedeľu 205 rokov: TOTO sú jeho najvýznamnejšie DIELA a ODKAZY

andrej sladkovic narodenie
Na snímke busta básnika Andreja Sládkoviča na budove detvianskeho domu kultúry, busta Andreja Sládkoviča v Botanickej záhrade v Banskej Štiavnici a zberateľská eurominca Andrej Sládkovič na nádvorí Vígľašského zámku vo Vígľaši. Zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová, Ján Krošlák, Ján Krošlák
Reklama

Básnik lásky, národa aj slobodnej vlasti. Nedeľu 30. marca uplynie presne 205 rokov od narodenia Andreja Sládkoviča, vlastným menom Andreja Braxatorisa. Autor slávnej Maríny a Detvana sa nezmazateľne zapísal do slovenskej literatúry ako jeden z najvýraznejších predstaviteľov štúrovskej generácie. Jeho poézia bola plná citu, vlastenectva i romantickej vášne.

Pripomíname si 205. výročie narodenia autora najdlhšej ľúbostnej básne

Ako uvádza TASR, Andrej Sládkovič sa narodil 30. marca 1820 v Krupine ako deviate z celkovo štrnástich detí. Už od mladosti sa venoval štúdiu a jazykom, pôsobil ako vychovávateľ a neskôr ako evanjelický kňaz. Popri duchovnej službe sa naplno venoval aj literárnej tvorbe, ktorou výrazne ovplyvnil vývoj slovenského romantizmu.

Marína – láska, ktorá prekročila verše

Jeho najznámejším dielom je Marína, dielo pretkané nielen osobným citom, ale aj hlbokým vlastenectvom. Inšpiráciou mu bola Mária Pischlová, jeho múza z čias štúdií v Banskej Štiavnici. Marína vznikla po jeho návrate zo štúdií v nemeckom Halle a vyšla v roku 1846. Má 291 strof a spolu 2100 veršov, čo ju radí medzi najdlhšie ľúbostné básne na svete.

Detvan – hrdosť slovenského ľudu v poetickom príbehu

Druhým vrcholným dielom Sládkoviča je lyricko-epická skladba Detvan z roku 1853. V hlavnom hrdinovi Martinovi stelesnil autor ideál slovenského ľudu – hrdosť, statočnosť a nádej v lepšiu budúcnosť. Dielo vyšlo v almanachu Nitra a patrí k najvýznamnejším básnickým počinom našej literatúry.

Básnik revolúcie a národného hnutia

Sládkovič sa zapájal aj do spoločenského diania – reagoval na revolučné udalosti v rokoch 1848/1849 básňami ako Zaspievam pieseň o slobodnej vlasti, Nehaňte ľud môj, Hron, či Morava. Za svoju angažovanosť bol dokonca na krátky čas zatknutý maďarskými gardistami.

Spoluautor národného prebudenia

V revolučných i povojnových rokoch stál po boku slovenských národovcov. Zúčastnil sa prijatia Memoranda národa slovenského aj založenia Matice slovenskej. K týmto udalostiam prispel aj básňami – Svätomartiniáda a Pamiatka pre deň 4. augusta.

Básne s historickým a duchovným posolstvom

V neskoršej tvorbe sa venoval aj oslavným básňam s historickým kontextom. Spomeňme Lipu cyrilometodejskú (1864) k výročiu príchodu vierozvestcov alebo báseň Gróf Mikuláš Šubič Zrínsky na Sihoti (1866) na počesť chorvátskeho bojovníka proti Turkom.

Odkaz, ktorý žije dodnes

Andrej Sládkovič zomrel 20. apríla 1872 v Radvani (dnes súčasť Banskej Bystrice), kde je aj pochovaný. Jeho poézia, osobnosť a literárny odkaz zostávajú aj po vyše dvoch storočiach pevným pilierom slovenskej kultúry.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Osobnosti