Najväčšia plávajúca ľadová kryha na svete sa po dlhom putovaní ocitla v blízkosti britského ostrova Južná Georgia v južnom Atlantickom oceáne.
Tento kolos, známy pod označením A23a, sa momentálne nachádza približne 70 kilometrov od pobrežia ostrova, ktorý je domovom pre rôzne druhy tučniakov a tuleňov. Píšu o tom aj seznamzpravy.cz.
Obrovský ľadovec v pohybe
Ľadová kryha A23a sa odtrhla od antarktického pobrežia ešte v roku 1986, no dlhé desaťročia zostala ukotvená vo Weddellovom mori. Až koncom roka 2023 sa dala do pohybu a začala sa presúvať smerom na sever. V polovici februára dokonca zrýchlila svoj pohyb na neuveriteľných 30 kilometrov za deň.
Oceánograf Andrew Meijers z Britskej antarktickej služby (BAS) sleduje cestu tohto giganta pomocou satelitov. Podľa jeho slov sa zdá, že ľadovec momentálne uviazol v plytkých vodách neďaleko ostrova. „Ak ľadovec zostane na mieste, neočakávame, že by výrazne ovplyvnil miestnu faunu,“ uviedol Meijers.
Možné dopady na miestny ekosystém
Napriek tomu, že bezprostredné nebezpečenstvo pre ostrov pominulo, odborníci upozorňujú na potenciálne riziká spojené s rozpadom ľadovca. Andrew Newman z rybárskej spoločnosti Argos Froyanes vyjadril obavy z možných komplikácií počas nadchádzajúcej rybárskej sezóny: „Bude to najviac ľadu z ľadovca, s ktorým sme sa kedy v rybárskej sezóne museli vysporiadať, ale sme dobre pripravení a vybavení.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)