Astronomické úkazy v roku 2025: Už túto sobotu nás čaká zatmenie Saturna. Navyše, obloha ožije aj padajúcimi hviezdami

planéty ďalekohľad
Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/stockgiu, Pexels/Lucas Pezeta
Reklama

1.Fotogenický trojuholník: V prvej polovici marca budú skvelé podmienky na pozorovanie Merkúru. Ten na začiatku mesiaca vytvorí spolu s Mesiacom a Venušou fotogenický trojuholník, ktorý uvidíte nízko nad západným obzorom, a to aj z miest. V nasledujúcich dňoch sa Mesiac posunie vyššie nad obzor, zatiaľ čo Venuša sa bude približovať k Merkúru a vytvorí nádherný planetárny pár, ktorý tiež stojí za fotku.

Termíny na sledovanie: Trojuholník Merkúr – Mesiac – Venuša hľadajte na oblohe 1. marca po pol šiestej večer. Dvojicu s Venušou začne Merkúr tvoriť od soboty 8. marca večer, pričom najbližšie sa k sebe planéty na oblohe priblížia 11. a 12. marca. Pozorovať ich môžete ešte približne do 15. marca.

2. Zatmenie úplnku: V polovici marca dôjde k úplnému zatmeniu Mesiaca, ktorý bude navyše v úplnku. Zrejme uvidíme len jeho počiatočnú fázu, úplné zatmenie prebehne až vtedy, keď bude Mesiac pod obzorom. Najkrajšiu úplnú fázu zatmenia, ktorá bude trvať 1 hodinu a 5 minút, bude v Európe možné pozorovať v Španielsku a Portugalsku, Veľkej Británii, Írsku a na Islande.

Termín na sledovanie: 14. marca časne ráno nízko nad západným obzorom. Zatmenie začína o 6:09, ale môžete začať pozorovať už o niečo skôr. Už o 5:45 sa totiž ľavý okraj Mesiaca bude zdať nezvyčajne tmavší.

3. Svetlo zverokruhu: Na jar nočná obloha každoročne ponúka svetlo zverokruhu, pre jeho pozorovanie budú v roku 2025 ideálne podmienky, pretože ho nebude rušiť svit Mesiaca. Svetlo zverokruhu je vlastne svetelný kužeľ, ktorý na oblohe žiari v oblastiach, kde sú zverokruhové súhvezdia. Intenzita tohto svetla je však oveľa slabšia než svetelný smog v mestách, a preto je potrebné ho sledovať mimo civilizácie v miestach bez svetelného znečistenia. Najlepšie je vybrať sa do niektorého z parkov tmavej oblohy.

Termín na sledovanie: Svetlo zverokruhu sledujte medzi 17. a 31. marcom vždy okolo 19. hodiny a neskôr nad západným obzorom.

4. Čiastočné zatmenie Slnka: Prvý jarný mesiac bude mať veľké finále v podobe zatmenia Slnka, ktoré bude síce čiastočné, ale môžeme sa tešiť na veľmi dobré pozorovacie podmienky. Mesiac pri ňom zakryje až 22 percent slnečného disku. Úkaz, ktorý potrvá približne hodinu a pol, bude možné pozorovať len voľným okom, nezabudnite sa však dívať cez špeciálny filter na ochranu zraku!

Termín na sledovanie: 29. marca okolo poludnia. Zatmenie začne okolo 11:30 a skončí okolo jednej hodiny. Jeho maximum nastane medzi 12:15–12:25, podľa polohy pozorovateľa.

Apríl: Lyridy, fotogenická priamka a najjasnejšia Zornička

1.Meteorický roj Lyridy vrcholí každoročne okolo 22. apríla. Vytvorí síce iba zhruba dve desiatky meteorov za hodinu, ale v roku 2025 budú podmienky na ich pozorovanie pomerne dobré – „padajúce hviezdy“ totiž nebude príliš rušiť svit Mesiaca. Na pozorovanie tohto meteorického roja je potrebné vyraziť do poriadnej tmy, ďaleko od civilizácie. Meteory vylietajú v smere od súhvezdia Lyry náhodne po celej oblohe, a svetlo z mesta ich väčšinu presvieti. Ak sa však teplo oblečiete, pribalíte spací vak a lehátko alebo karimatku a budete sa vo voľnej prírode dívať kamkoľvek na oblohu, určite budete za svoju aktivitu odmenení.

Termíny na pozorovanie: Najlepšia noc bude z 21. na 22. apríla a z 22. na 23. apríla, vždy od 2. hodiny ráno až do rozpadu.

2. Fotogenická priamka: Pre ranné vtáčatá je určená podívaná, keď sa na východnom obzore objaví Venuša a Saturn, medzi nimi bude v takmer dokonalé priamke vsadený Mesiac vo fáze ubúdajúceho polmesiaca. K tomuto javu dochádza počas rozpadu a na pozorovanie tejto nezvyčajnej konjunkcie troch telies slnečnej sústavy bude potrebná naozaj čistá obloha a výhľad z vyvýšeného miesta (kopca, prípadne aj z vrchných poschodí paneláku).

Termín na pozorovanie: 25. apríla pred 5. hodinou rannou.

3. Jasná Zornička: Planétu Venušu možno poznáte pod názvami Zornička alebo Večernica. A práve ako Zorničku, teda posledné teleso na oblohe pred východom slnka, ju môžeme pozorovať od apríla.

Termíny na pozorovanie: Zornička sa začne objavovať v apríli, pričom najjasnejšie bude svietiť 24. apríla, sledovať ju však bude možné takmer do konca roka.

Máj: Prach z Halleyovej kométy

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti