Meteorický roj η-Aquaridy je zaujímavý tým, že jeho meteory pochádzajú z prachu známej Halleyovej kométy. η-Aquaridy síce patria k menej bohatým rojom, nad naším územím bude padať len okolo 10 meteorov za hodinu, no v roku 2025 sú podmienky na ich pozorovanie dobré. Je preto veľká šanca, že tieto úlomky z Halleyovej kométy (presnejšie povedané jej zanikajúce ľado-prachové zrnka) uvidíte.
Termín na pozorovanie: V noci z 5. na 6. mája od 3. hodiny ráno až do rozpadu.
Jún: Nočné svietiace oblaky a Mliečna dráha
1.Nočné svietiace oblaky, ktoré budú patriť začiatku leta, sú mimoriadne krásnym nebeským úkazom, pri ktorom sa na nočnej oblohe rozsvietia modré, biele a niekedy dokonca aj ohnivé mraky. Vyzerajú ako žiariace pavučinky a niekedy môžu ponúknuť naozaj veľkolepé divadlo. Sledujte ich na severnej časti oblohy.
Termín na pozorovanie: Šancu na spozorovanie tohto javu máte celý mesiac medzi 22. hodinou a polnocou alebo ráno medzi 2. a 4. hodinou. Presnejší výskyt svietiacich oblakov sa nedá predpovedať.
2. Mliečna dráha: V júni by si (nielen) všetci amatérski astronómovia mali odfotiť krásny letný úsek Mliečnej dráhy, ale ak sa vám to práve nepodarí a tento strieborný pás hviezd neuzriete, nevadí. Bude totiž možné ho pozorovať až do septembra. Musíte si však nájsť miesto, kde pozorovanie nenarušuje svetlo z mesta.
Termín na pozorovanie: Za priaznivého počasia celý mesiac počas celej noci.
Júl: Svietiace oblaky, nebeský trojuholník a Mliečna dráha
1.Nočné svietiace oblaky: Rovnako ako v júni, aj v júli bude možné na nočnej oblohe pozorovať majestátne svietiace oblaky.
Termín na pozorovanie: Šancu na spozorovanie tohto svetelného divadla máte celú prvú polovicu mesiaca medzi 22. hodinou a polnocou, alebo ráno medzi 2. a 4. hodinou. Výskyt svietiacich oblakov sa nedá predpovedať.
2. Nebeský trojuholník: Na konci mesiaca hľadajte na severovýchode takmer rovnoramenný nebeský trojuholník vytvorený Mesiacom, Venušou a jasnou hviezdou Aldebaran, ktorá je súčasťou hviezdokopy (alebo zoskupenia hviezd) Plejády. Celé to bude veľmi fotogenické a scenéria bude ešte zaujímavejšia vďaka tomu, že na Mesiaci, ktorý bude vo fáze polmesiaca, bude zároveň možné pozorovať popolavý svit. (To znamená, že okrem svietiaceho mesačného polmesiaca uvidíme aj zvyšnú časť Mesiaca, ktorá by za normálnych okolností zostala tmavá a nevideli by sme ju. Vďaka odrazenému slnečnému svetlu však bude mať tlmené zafarbenie a odtiaľ pochádza názov popolavý svit.)
Termín na pozorovanie: 21. júla pred 4. hodinou ráno.
3. Mliečna dráha: Rovnako ako v júni, aj v júli hľadajte na oblohe fotogenický letný úsek Mliečnej dráhy. Tento strieborný pás hviezd bude možné pozorovať až do septembra, musíte si však nájsť miesto, kde pozorovanie nenarušuje svetlo z mesta.
Termín na pozorovanie: Za priaznivého počasia celý mesiac počas celej noci.
August: Konjunkcia Venuše a Jupiteru, Perseidy, Mliečna dráha a nebeský motýľ
1.Konjunkcia: Najjasnejšie planéty Slnečnej sústavy – Venuša a Jupiter – bude možné vidieť blízko seba. Jasná dvojica planét vyjde nad severovýchodným obzorom, slabší Jupiter bude ležať severne (vľavo hore) od výrazne jasnejšej Venuše. Celé toto blízke stretnutie bude veľmi výrazné a nezameniteľné aj pre oči bez ďalekohľadu, a to aj z miest.
Termín na pozorovanie: 12. augusta, v utorok, v ranných hodinách. Jasná dvojica planét Venuša a Jupiter vyjde okolo 2:30 a sledovať ju môžete až do svitania okolo 5. hodiny ráno, kedy už budú vysoko nad východným obzorom.
2. Perseidy: Pre meteorický roj Perseidy, ktorý sa prezýva „najobľúbenejší kozmický ohňostroj roka“, nebudú v roku 2025 najlepšie podmienky. Aj tak však môžete vidieť až desiatky padajúcich hviezd za hodinu.
Termíny na pozorovanie: Aktivita Perseid začína už v tretej júlové dekáde a končí na konci augusta, najviac ich je vždy medzi polnocou a 5. hodinou ráno. Maximum roje vychádza na noc z 12. na 13. augusta, vtedy však bude pozorovanie rušiť svit Mesiaca, ktorý bude krátko po úplnku, takže uvidíte len tie najjasnejšie meteory. „Padajúce hviezdy“ sa preto oplatí sledovať ešte pred týmto maximom, približne od 1. augusta.
3. Nebeský motýľ: Bude mimoriadne bohatá a veľmi fotogenická nebeská konštelácia, ktorú jednoducho uvidíte aj z miest. O čo pôjde? Na oblohe sa nad severovýchodným obzorom celkom päť výrazných objektov zoskupí do tvaru motýľa. Pôjde o jasné planéty Venušu a Jupiter, hviezdy Castor a Pollux zo súhvezdia Blížencov a Mesiac, ktorý bude navyše obohatený o tzv. popolavý svit. (To znamená, že okrem svietiaceho mesačného polmesiaca uvidíme aj zvyšnú časť Mesiaca, ktorá by za normálnych okolností zostala tmavá, a nevideli by sme ju. Vďaka odrazenému slnečnému svetlu však bude mať tlmené zafarbenie a odtiaľ pochádza názov popolavý svit.)
Termín na pozorovanie: 20. augusta od 3. hodiny ráno.
4. Mliečna dráha: Tento strieborný pás hviezd budete môcť pozorovať až do septembra, ale musíte si nájsť miesto, kde vám nebudú prekážať svetlá mesta.
Termín pozorovania: celú noc, celý mesiac, ak to počasie dovolí.
September: Saturn s prstencami a posledná šanca na Mliečnu dráhu
(Článok pokračuje na ďalšej strane)