1.Úplné zatmenie Mesiaca v úplnku bude pomerne dlhé (fáza úplného zatmenia potrvá 1 hodinu, 22 minúty a 6 sekúnd). Pôjde dokonca o jedno z najdlhších úplných zatmení v tomto desaťročí. Navyše východne od ztemneného Mesiaca uvidíte voľným okom planétu Saturn a malým ďalekohľadom môžete dohľadať aj Neptún.
Termín na pozorovanie: 7. septembra 2025. Mesiac začnite sledovať v večerných hodinách hneď po západe slnka, maximálna fáza zatmenia pripadá na 20:11.
2. Saturn s prstencami: Celý september bude možné pozorovať planétu Saturn. A ak vlastníte menší ďalekohľad alebo navštívite hviezdáreň, ponúkne sa vám pohľad aj na jeho prstence. Tie budú v roku 2025 veľmi tenké a budeme sa na ne pozerať takmer z boku. Saturn teda bude vyzerať ako kotúčik s tenkou gymnastickou obručou. Takto tenkých prstencov sa znovu dočkáme až na jeseň v roku 2038.
Zaujímavosť: Prstence Saturnu už pozoroval Galileo Galilei svojim primitívnym ďalekohľadom na začiatku 17. storočia, a preto ho nazval „planétou s ušami“.
Termín na pozorovanie: Celý september celú noc.
3. Mliečna dráha: V septembri máte poslednú šancu, aby ste si urobili snímku fotogenického letného úseku Mliečnej dráhy, ktorý bolo možné na oblohe sledovať celé leto. Ak však chcete tento strieborný pás hviezd vidieť, musíte si nájsť miesto, kde pozorovanie neruší svetlo z mesta.
Termín na pozorovanie: Celý september na večernej oblohe po zotmení.
Október: Ideálne podmienky pre meteorov Orionidy
Orionidy: Pre pozorovanie októbrového meteorického roja Orionidy, ktorého meteory pochádzajú z úlomkov známej Halleyovej kométy, budú ideálne podmienky. Pozorovanie „padajúcich hviezd“ totiž nebude rušiť svietiaci Mesiac, ktorý bude v čase ich maxima v nove. Orionidy nie sú veľmi aktívnym rojom, na druhej strane občas vyprodukujú aj veľmi jasné meteory, tzv. bolidy. Keby ste nejaký zaregistrovali, nezabudnite si niečo priať!
Termíny na pozorovanie: Tento roj je aktívny od 2. októbra až do 7. novembra a jeho maximum pripadá na 21. októbra, ale Orionidy môžete pozorovať už niekoľko nocí pred týmto maximom.
November: Superspln a halloweenské ohnivé gule
1.Meteorický roj Tauridy dokáže vytvoriť aj veľmi jasné meteory, tzv. bolidy, ktorým sa v zahraničí dokonca prezýva „halloweenské ohnivé gule“ (z ang. Halloween fireballs). Sú aj prípady, keď padajúce hviezdy z roje Taurid boli jasné ako Mesiac v úplnku a rozžiarili celú nočnú krajinu.
Termíny na pozorovanie: Tauridy vyhľadávajte na nočnej oblohe okolo 5. novembra.
2. Superspln: V novembri sa Mesiac v úplnku ocitne najbližšie k Zemi, a vďaka tomu nám bude pripadať obrovský. Tento úplnok bude o 30 % jasnejší než najmenší úplnok v roku, a pri jeho svetle bude dokonca možné čítať noviny. Nezmeškajte preto túto optickú ilúziu, ktorá je najmä s architektonickými pamiatkami v pozadí mimoriadne fotogenická.
Termín na pozorovanie: 5. novembra. K najväčšiemu priblíženiu Mesiaca dôjde o 23:30, samotná fáza úplnku bude už o 14:20. Mesiac má teda zmysel pozorovať a fotografovať už pri jeho východe, teda okolo 16:00.
December: Meteority nad zimnou krajinou a fotogenický šesťuholník
1.Meteorický roj Geminidy určite nepremeškajte. Niektoré meteory z tohto pravidelného zimného roje sú veľmi jasné a v roku 2025 budú navyše dobré podmienky na pozorovanie.
Termín na pozorovanie: Maximum tohto roje nastáva 14. decembra a najväčšiu šancu na jeho pozorovanie budete mať v noci zo 13. na 14. decembra medzi polnocou a 2. hodinou ráno, kedy sa očakáva bezmesačná noc. Mimo mesta tak bude možné vidieť aj slabšie meteory.
2. Zimný šesťuholník: Krátko pred zimným slnovratom sa Mesiac ocitne vo fáze novu, a práve bezmesačná nočná obloha je najlepšia na pozorovanie. Na oblohe uvidíte tzv. zimný šesťuholník zložený z hviezd Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sirius. Tento obrazec bude dobre viditeľný aj z miest. Ak sa vydáte mimo civilizáciu, uvidíte aj slabú Mliečnu dráhu, ktorá ho prechádza.
Termín na pozorovanie: Mesiac sa vo fáze novu ocitne 20. decembra o 2:34. Zimný šesťuholník bude najlepšie viditeľný okolo polnoci.