Uvádza príklad arabských revolúcií, ktoré boli podporované Západom, no väčšinou viedli k násiliu, chaosu a posilneniu islamistov, čo viedlo k masovej migrácii do Európy.
Zelený sa tiež vyjadruje k znižujúcej sa pôrodnosti v Európe a potrebe nových pracovných síl, čo podľa neho prispelo k otvoreniu Európy masovej migrácii.
Kritizuje ideologickú zaslepenosť Západu, ktorý verí, že má morálnu povinnosť podeliť sa o svoje bohatstvo s chudobnými krajinami, bez ohľadu na to, či sú pripravené na takéto zmeny.
Ďalej upozorňuje na nebezpečenstvo exportu „západnej demokracie“ do krajín, ktoré majú úplne iné spoločenské a kultúrne štruktúry. Snažiť sa aplikovať západné hodnoty na krajiny, ktoré ešte nie sú pripravené na demokratické zriadenie, považuje za naivné a nesprávne. Podľa neho to pripomína situáciu, keď by sme pred tisíckami rokov chceli učiť ľudí v rôznych kmeňových spoločnostiach, že ich vodcovia by mali byť volení. Týmto spôsobom Zelený kritizuje politiku Západu, ktorá je podľa neho založená na materiálnych záujmoch.
Spomína príklad Donalda Trumpa, ktorý zastavil finančnú pomoc neziskovým organizáciám, ktoré mali z migrácie a podobných problémov svoj biznis, a zároveň zrušil oficiálny status viacerých pohlaví v USA, vrátiac sa k tradičnému rozdeleniu na mužov a ženy. Zelený sa tiež zamýšľa nad tým, ako v Európe vidíme klimatický alarmizmus, ktorý tiež môže byť spojený s biznisom a politikou.
V kontraste k týmto moderným problémom Zelený opisuje život indiánov, ktorí žijú v súlade s prírodou. Nezaujímajú sa o vládne štruktúry, politikov a zákony, no ich spôsob života sa zakladá na vzájomnej zhode v komunite. Pre nich je najvyšším trestom ostrakizácia, teda vylúčenie zo spoločenstva. Tento spôsob života vidí Zelený ako niečo, čo je harmonické a funkčné, bez potreby zložitých politických a právnych štruktúr.
Zelený sa zároveň vyjadruje optimisticky. Napriek rôznym výzvam a problémom vo svete si zachováva pozitívny pohľad na život a zdôrazňuje hodnoty ako radosť, lásku, tancovanie a vzájomnú úctu. Vo svojom indiánskom pozdrave „Tóri“ vidí výzvu k životnej radosti a spokojnému, jednoduchému bytiu v súlade s prírodou. Pre indiánov je aj ráno spojené s radosťou a vďakou za nový deň.