Atentátnik, ktorý spáchal útok na premiéra Roberta Fica, reaguje na situáciu okolo jeho osoby spoza múrov väzenia.
72-ročný Juraj Cintula bol pred 15. májom 2024 nenápadným dôchodcom z Levíc. Susedia o ňom hovorili ako o pokojnom človeku, ktorý sa nezdal byť nebezpečný. V deň atentátu však všetko vyzeralo inak. Podľa kamerových záznamov pomáhal doma, priniesol nový spotrebič, nič nenasvedčovalo tomu, že plánuje útok.
Odkaz svetu
Pokojný rodinný život sa stredajším dňom zmenil. Po streľbe v Handlovej sa Cintulova rodina stiahla do ústrania. Aj dnes Cintula pre Nový Čas tvrdí, že jeho cieľom nebolo premiéra usmrtiť. „Nestrieľal som na hlavu ani na srdce,“ bráni sa. Paradoxne priznáva, že keď sa dozvedel o Ficovom prežití, pocítil úľavu.
Po tom, ako ho spacifikovali, sa k nemu policajti napriek útoku správali korektne a slušne, čo opísal v exkluzívnom liste pre Nový Čas. Z miesta činu neplánoval utiecť.
„Nie. Nemám v povahe utekať,“ dodal Juraj, ktorý svetu ešte chcel niečo odkázať: „Dôležité je povedať, že fyzickému násiliu predchádza veľmi dlhé obdobie psychického násilia. Sme svedkami triumfálneho nárastu iracionality, šírka od náboženstva po hoaxy. Najviac ľutujem mladú generáciu, ktorá v hodnotovom bordeli pácha sebapoškodzovanie, mladí ľudia sa hádžu pod vlak. Všetci žijeme rýchlo a zle. Bránime sa iba tým, že pijeme, fajčíme, páchame domáce násilie, berieme drogy, fúriky liekov. Klameme sa a navzájom sa pritom usmievame. Tento život je súťaž o to, kto dlhšie vytrvá byť usmievajúcim sa blbcom,“ vyjadril sa atentátnik.
Aký trest očakáva? Nie dlhý…
Momentálne čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku, za ktorý môže byť odsúdený až na doživotie. O jeho osude budú rozhodovať 8. júla na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. Cintula prezradil, s akým trestom ráta, no podľa neho to nebude „na dlho“.
„Maximálne štyri roky, doživotie je šialenstvo legislatívy,“ ozrejmil očakávanú výšku trestu, akú by mu mal súd uložiť.
Prokurátorkinu obžalobu z teroristického útoku považuje za neprimeranú. „Nie som terorista, som proti násiliu,“ vysvetľuje Cintula.
Svoj čin ani po viac než roku neľutuje, k premiérovi Robertovi Ficovi si neodpustil ešte jeden komentár. „Predseda vlády víťazstvom vo voľbách nedostal mandát na deštrukciu demokracie, ktorú táto spoločnosť tvorila 36 rokov. Všetci sme vinní, všetci sme zodpovední,“ zamýšľa sa obžalovaný muž a Ficovi odkazuje, „aby nechal demokraciu kvitnúť, nech nekrágľuje statočných ľudí, nech neklame ľudí populizmom, je vzdelaný, a nech netrepe o pohlaviach.“
Rodina sa trápi
Dávnejšie žiadal súdy o prepustenie z väzenia kvôli jeho manželke, pre ktorú je odlúčenie veľmi náročné. Prvé mesiace len ležala na posteli a plakala.
„Áno, zo začiatku som mala také stavy. Keď mi prvýkrát zatelefonoval, tak som sa ani do telefónu nezdržala a rozplakala som sa. Teraz je to už iné. Volá mi pravidelne, už mám aj antidepresíva a už je to lepšie,“ povedala vtedy užialená manželka Elena.
Súd síce žiadosti nevyhovel, manželské puto sa ale nepretrhlo. Zostala preňho najväčšou oporou, ktorá za ním raz mesačne prichádza na návštevu. Denne jej volá o tretej popoludní a priznáva, že sa s deťmi sporadicky kontaktuje. „Moja žena je statočná. Má to najťažšie,“ dodal.
Životná láska a matka ich detí mu chýba, Juraj má ale jednoznačné želanie: „Najviac zo všetkého si želám byť ešte nejaký čas s manželkou,“ dodáva muž, ktorého čin priniesol viacero bezsenných nocí aj jeho deťom.
„Trápia sa, ale stoja pri mne,“ opísal momentálny stav detí uväznený Juraj Cintula.