Na slovenských cestách sa v poslednom období čoraz častejšie objavujú prípady krádeží starších SUV vozidiel. Podľa odborníkov za tým môže stáť dobre organizovaná skupina, ktorá pôsobí naprieč krajinou a nezastavuje sa ani pred technickými zabezpečeniami áut. Jedno z ukradnutých vozidiel sa dokonca podarilo vystopovať až v Maďarsku.
Model Hyundai Tucson tretej generácie, ktorý je na Slovensku veľmi populárny, sa stal jedným z cieľov zlodejov, informujú tvnoviny.sk. Tento typ SUV, vyrábaný od roku 2015, si obľúbili tisíce Slovákov. No práve tieto vozidlá sa začali objavovať aj na zozname obetí krádeží.
Jozefovi, jednému z poškodených, zmizlo auto priamo počas dňa. „Sadli ako do svojho a odišli,“ opisuje šokujúcu situáciu, keď mu z ulice zmizlo vozidlo už druhýkrát. Prvýkrát sa tak stalo pred dvanástimi rokmi – na tom istom mieste.
Obeťami sú aj matky s deťmi
Zlodeji si podľa všetkého nevyberajú podľa identity majiteľa. V Košiciach sa obeťou stala matka troch detí, v Trebišove hlásia zmiznutie ďalších dvoch vozidiel. Viaceré prípady eviduje aj občianske združenie HAKA, ktoré sa venuje hľadaniu ukradnutých áut.
„Poškodení sa na nás obrátili v ôsmich prípadoch,“ uviedol administrátor platformy HAKA Štefan Farkaš.
V ďalšom prípade zmizlo auto počas skorého rána. Zlodeji s ním pravdepodobne okamžite zamierili cez hranice, priamo do Maďarska. Viacerí majitelia majú pochybnosti o tom, ako je možné, že k takýmto krádežiam dochádza tak ľahko.
Výrobca tvrdí, že autá boli zabezpečené
Podľa zástupcu značky Hyundai ide o vozidlá tretej generácie, ktoré sa vyrábali do roku 2020. Značka odmieta, že by ich bezpečnostné štandardy boli nedostatočné.
„Odmietame, že by bezpečnosť bola nižšia. Vozidlo bolo štandardne od výroby vybavené imobilizérom a takisto ochranou niektorých elektronických komponentov, napríklad motora, a to kódom generovaným priamo výrobcom,“ uviedol hovorca Hyundai Slovensko Marek Kopča. Majiteľom starších modelov odporúčajú zvažovať dodatočné zabezpečenie vozidiel a parkovanie na dobre chránených miestach.
Zlodeji používajú rovnakú metódu
Ako tvrdí združenie HAKA, páchatelia zrejme využívajú technológiu, ktorú už predtým použili pri krádežiach iných značiek áut. Ide o zariadenie, ktoré dokáže „chytiť“ signál z kľúča, pokiaľ sa ten nachádza v blízkosti dverí alebo okna v domácnosti. „Zachytia tak signál, zosilnia ho a pošlú zlodejovi, ktorý je pri vozidle, a následne on to vozidlo bez problémov otvára a odchádza,“ vysvetľuje mechanizmus útoku Štefan Farkaš.
Kým sa zlodeji nezastavia, majitelia SUV by mali byť opatrní a zvážiť všetky možnosti, ako svoje vozidlá ochrániť pred neželanými návštevníkmi.