Ako informuje portál tvnoviny.sk, v roku 2007 otvorila juhokórejská automobilka pri Žiline svoj prvý výrobný závod v Európe. Dnes poskytuje prácu viac ako 6 000 ľuďom vrátane dodávateľských firiem. Na budúci rok by mal po dlhom období výstavby spustiť svoju prevádzku ďalší automobilový závod na východe Slovenska.
Potrebujeme viac investícií do automobilového priemyslu
Nové investície tohto druhu však momentálne nie sú na obzore, hoci by ich Slovensko veľmi potrebovalo. „Oproti najlepším obdobiam spred 20 rokov sa príchod investícií spomalil,“ uviedol analytik INESS Martin Vlachynský.
Najviac to pociťuje automobilový priemysel, ktorý zamestnáva značnú časť pracovnej sily. Náklady na výrobu neustále rastú, čo vedie k oslabeniu jeho konkurencieschopnosti.
Výroba je stále drahšia
„Naše firmy, ktoré tu sú už dnes súperia o nové modely s ostatnými krajinami,“ povedal generálny sekretár Asoc. priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
„Máme tu nestabilné daňové prostredie, kedy tu vznikajú zo dňa na deň špeciálne dane, po započítaní transakčnej dane jednu z najvyšších dani zo zisku vo veľkej časti EU a máme veľký odliv kvalifikovanej pracovnej sily,“ dodal Vlachynský.
V tomto odvetví je najviac zamestnaných
Slovensko momentálne zažíva jedno z najlepších období z hľadiska nezamestnanosti, ktorá v januári dosiahla úroveň 3,92 %. Ak však vláda neposkytne investorom dostatočnú podporu, tento pozitívny trend by sa mohol zmeniť.
„Nebudú vytvárané nové miesta, lebo investori sem neprídu a budeme musieť na tie miesta buď zamestnávať ľudí z tretích krajín alebo budeme zamestnávať Slovákov za menej peňazí,“ tvrdí ekonóm Ľuboš Pavelka.
Nové opatrenia
Od 1. marca vláda zvyšuje investičnú podporu pre projekty zamerané na kritické technológie. Podľa ministerstva hospodárstva to umožní Slovensku efektívnejšie prilákať investície do oblastí, ako sú digitálne technológie a biotechnológie.
„Toto opatrenie vytvorí podmienky pre nové pracovné miesta, inovačný potenciál a technologický rozvoj krajiny,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Daný krok však nerieši problémy, ktorým čelia už etablovaní investori. Odborníci varujú, že ak nedostanú adekvátnu podporu, môžu postupne začať opúšťať Slovensko.