Opozičné hnutie Slovensko žiada pre projekt baterkárne v Šuranoch mimoriadne zasadnutie Výboru NR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v stredu (16. 7.). Projekt výstavby sa podľa poslanca Rastislava Krátkeho (Slovensko, Za ľudí, KÚ) stáva ekologickou hrozbou pre región a jeho obyvateľov, ako prezentoval v pondelok. Na nepravdivé tvrdenia ministerstva hospodárstva znovu poukázal aj v utorok na tlačovej konferencii. Baterkáreň podľa neho nespĺňa základné štandardy EÚ a porušuje zákon.
Poslanec Krátky v pondelok na tlačovej konferencii vyhlásil, že trestnoprávnu rovinu vyhodnocuje. „Neviem, či sa pokúšajú oklamať Tarabu, alebo zblbnúť úradníkov na ministerstve, hovorím to tak ľudovo, aby to pochopil každý. Toto tu je pokus o podvod,“ vyhlásil poslanec. Ako vysvetlil, k projektu sú známe dva hlavné dokumenty. Jedným z nich je technická správa použitá pri stavebných konaniach. Druhým je dokument pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA. Krátky poukázal, že viaceré údaje sa v dokumentoch nezhodujú.
Približne rovnaké sú údaje o vstupoch do výroby. Baterkáreň by tak mala ročne spracovať do 390-tisíc ton materiálu. Nezhoduje sa však množstvo odpadu. V materiáli pre proces EIA je podľa poslanca uvedených vyše 8-tisíc ton odpadu. Technická správa však pracuje s množstvom 75-tisíc ton.
Krátky upozornil, že baterkáreň by na základe údajov z technickej správy mala byť zaradená do prísnejšej skupiny zariadení a podliehať prísnejším kontrolám. Na základe údajov z dokumentu pre EIA do tejto kategórie nepatrí.
Buduje sa nielen priemyselný park, ale aj baterkáreň
V utorok svoje informácie potvrdil znovu na tlačovej konferencii, keď uviedol, že súčasťou stavebného povolenia na výstavbu priemyselného parku a nie baterkárne je úspešné schvaľovanie EIA. Tá však neposudzuje vplyv na celú baterkáreň, ale len výstavbu priemyselného parku. Poslanec Krátky však uviedol, že v tomto stavebnom povolení sú už jej niektoré stavby. Napríklad 1. hala na výrobu s plochou 48-tisíc m2, sklad elektrolytov, ktoré sú nebezpečnou látkou, či vonkajšia plocha na rozpúšťadlo NMP – to je tiež nebezpečnou látkou pre prírodu, zdravie ľudí a samotnú fabriku, aby v nej nedošlo k priemyselnej havárii. Podľa neho je realita objemu látky o viac ako 4-tisíc percent podhodnotená.
Krátky vyhlásil, že ministerstvo hospodárstva účelovo zavádza a ničí dôveryhodnosť štátnych inštitúcií. Doplnil, že minister životného prostredia Taraba a ministerka hospodárstva Saková by mali predložiť hodnovernú dokumentáciu a začať budovať dôveryhodnosť inštitúcií, ktoré „klamali obyvateľov aj Bánova, aj Šurian, aj Nových Zámkov a okolia tým, že tam chodili a prezentovali nezmysly a hovorili, ako tomu nikto nerozumie“.
Voči tvrdeniam poslanca Krátkeho sa v pondelok ohradila aj spoločnosť GIB EnergyX, ktorá odmieta tvrdenia o manipulácii s údajmi či podhodnocovaní environmentálnych dosahoch projektu v Šuranoch. Spoločnosť zdôraznila, že všetky dokumenty predkladané v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA prechádzajú prísnym odborným posúdením a spĺňajú platnú legislatívu SR aj Európskej únie.
Sme verejný záujem
Ministerstvo životného prostredia v reakcii uviedlo, že pri projekte zastupuje verejný záujem. Proces EIA sa aktuálne vykonáva a „na ťahu je investor, ktorý z doterajších krokov pochopil, že ministerstvo životného prostredia neustúpi v ničom z požiadaviek na predloženie všetkých potrebných dokumentov“.
Ministerskí odborníci podľa neho na rokovaní informovali investora o tom, čo všetko musí urobiť a aké dokumenty musí doložiť.
„Celkovo ide o vyše 40 podmienok, vrátane imisno-prenosového posúdenia, rovnako aj identifikovať všetky emisie z technologických zariadení, spaľovacích procesov, ktoré musí investor dopracovať a doložiť. Všetky informácie budú priebežne zverejňované, pretože verejnosť má absolútne právo byť plne informovaná o dosahoch investície baterkárne v Šuranoch na životné prostredie,“ uviedol rezort s tým, že výsledky EIA aktuálne nemožno predpokladať.
Miestni s výstavbou nesúhlasia
Súčasťou nového priemyselného parku v Šuranoch by malo byť aj zariadenie na výrobu batérií do elektromobilov. Niektorí miestni obyvatelia s výstavbou nesúhlasia. Obávajú sa environmentálnych aj zdravotných škôd. Jednotlivé kroky prípravy a výstavby projektu Priemyselného parku v Šuranoch je v súlade s rozhodnutím vlády SR.
MH zároveň pripomenulo, že samotný výber územia prebehol počas predchádzajúceho volebného obdobia. Rovnako tak v priebehu neho boli verejne medializované informácie o rôznych rokovaniach týkajúcich sa projektov výstavby závodov na výrobu batérií a otvorení rokovaní s potenciálnymi investormi, a to práve v lokalite Šurany, podčiarkol rezort.