Veľká noc je síce kresťanský sviatok, ale každá krajina ho oslavuje po svojom – niekde je to sviatok pokoja, inde adrenalínového zážitku. Kým u nás, v Česku či Poľsku vládne korbáč a vedrá vody, vo zvyškoch Európy (a sveta) sa objavujú až prekvapivo nevšedné tradície.
Pozrite sa, ako pestré (a občas až šokujúce) môžu byť oslavy vzkriesenia Krista a príchodu jari.
Španielsko: tanec smrti vo Vergese
V stredovekom mestečku Verges v Katalánsku sa na Zelený štvrtok koná temný sprievod „Danza de la Muerte“. Účastníci prezlečení za kostlivcov nesú rakvy, popol a replikujú posledné chvíle Ježiša.
Celý rituál je sprevádzaný bubnami a prebieha v noci – až do skorých ranných hodín. Zvyk pochádza ešte zo stredoveku a má pripomínať márnosť života.
Mexiko: upáľte Judáša!
Mexičania slávia Veľkú noc s emóciami. V rôznych častiach krajiny stavajú obrovské figúry Judáša, ktoré počas slávností rituálne upaľujú – ako symbol zrady.
Inde sa zas konajú tiché procesie s dramatickými rekreáciami Kristovho umučenia. Celé sviatky môžu trvať až dva týždne.
Filipíny: bičovanie naživo
V jednej z najradikálnejších veľkonočných tradícií na svete prežívajú Filipínci sviatky v duchu surového pokánia. V sprievodoch kráčajú muži v červenom, mnohí s pribitými rukami na kríže, iní sa bičujú do krvi – a to všetko pred kamerami.
Tento zvyčaj láka každoročne tisíce turistov, no miestna cirkev ho oficiálne neschvaľuje.
Fínsko: čarodejnícky karneval
Veľká noc vo Fínsku je skôr veselý karneval. Deti sa obliekajú za čarodejnice, tváre si maľujú, do rúk berú vŕbové prúty a chodia po domoch koledovať – podobne ako u nás na Mikuláša.
V niektorých regiónoch sa navyše pália vatry, ktoré majú odohnať zlé sily.
Francúzsko: 15-tisíc vajec na raňajky
V mestečku Haux sa každoročne pripravuje kolosálna omeleta z viac než 15 000 vajec, ktorá nasýti vyše tisícky ľudí.
Pôvod siaha až k Napoleonovi, ktorému sa miestna omeleta tak zapáčila, že si objednal obrovskú pre celú armádu.
Grécko: hádzanie hrncov
Na ostrove Korfu sa na Veľkú sobotu vyhadzujú z okien hlinené hrnce plné vody. Ich rozbíjanie symbolizuje odhodenie starého a prípravu na nový život.
Niektorí veria, že tento zvyk pochádza ešte z benátskych dôb.
Taliansko – Florencia v ohni
Vo Florencii prebieha tradícia Scoppio del Carro – „výbuch vozíka“. Historický voz, plný pyrotechniky, ťahajú uličkami až pred katedrálu, kde ho počas omše arcibiskup odpáli.
Ohňostroj má zaručiť šťastie a dobrú úrodu. Zvyk vznikol počas križiackych výprav.
Maďarsko: miernejšia šibačka
Na Veľkonočný pondelok muži polievajú ženy parfumom či vodou – tradícia „locsolkodás“ je veľmi podobná tej našej. Namiesto korbáča však častejšie používajú len jemné postriekanie a recitujú veršíky.
Odmenou býva kraslica alebo pohár pálenky.
Rakúsko: ohnivé kolá a tichá nedeľa
Rakúšania si Veľkú noc spájajú so zapaľovaním veľkonočných kolies – horiace drevené kruhy púšťajú z kopcov ako symbol návratu svetla.
V niektorých regiónoch však vládne aj veľkonočné ticho: obchody sú zatvorené a sviatky prebiehajú v pokojných rodinných kruhoch.
Rumunsko: červené vajcia
Rumunská pravoslávna tradícia dodržiava prísny 40-dňový pôst, po ktorom nasleduje bohaté trojdňové hodovanie.
Vajcia sa farbia výhradne na červeno – symbolizujú Kristovu krv – a zvykne sa nimi „ťukať“, pričom víťaz si má zabezpečiť šťastie.