fbpx

Biden sa teší na stretnutie so Zelenským v Hirošime

Reklama
KK57 Hacukaièi - Lídri skupiny G7, z¾ava predseda Európskej rady Charles Michel, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak, kanadský premiér Justin Trudeau, japonský premiér Fumio Kišida, predsedníèka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, americký prezdient Joe Biden a talianska premiérka Giorgia Meloniová poèas návštevy svätyne Icukušima v japonskom meste Hacukaièi 19. mája 2023. FOTO TASR/AP G7 leaders, from left to right, European Council President Charles Michel, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, Britain's Prime Minister Rishi Sunak, Canadian Prime Minister Justin Trudeau, Japanese Prime Minister Fumio Kishida, European Commission President Ursula von der Leyen, U.S. President Joe Biden and Italian Prime Minister Giorgia Meloni, visit the Itsukushima Shrine on Miyajima Island in Hatsukaichi, western Japan, Friday, May 19, 2023. (Kyodo News via AP) *** Local Caption *** svätyòa

Foto zdroj: TASR

Americký prezident Joe Biden „sa teší na stretnutie“ s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským v Hirošime, uviedol v sobotu Biely dom a potvrdil tak informáciu, že títo dvaja politici sa stretnú na okraj summitu krajín G7.

„Je isté, že sa s ním prezident Biden stretne,“ povedal poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, no neuviedol žiadne podrobnosti ohľadom toho, kedy sa rokovanie uskutoční. „Prezident sa teší na príležitosť stretnúť sa [so Zelenským] tvárou v tvár,“ dodal.

Ukrajinský prezident by mal do Japonska podľa miestnych médií prísť v sobotu, po predošlej zastávke v Saudskej Arábii.

Zelenského prekvapivá osobná účasť na stretnutí siedmich najvyspelejších krajín sveta prichádza hneď po tom, ako Biely dom definitívne oznámil, že nebude brániť spojeneckým krajinám dodávať Ukrajine stíhačky F-16 americkej výroby.

Ukrajina opakovane žiadala spojencov o poskytnutie moderných lietadiel, ktoré by nahradili jej zastaralú a vojnou zničenú flotilu zo sovietskej éry. Biden však predtým vyhlásil, že USA ich presun nepovolia. Washington vyjadril obavy z vyprovokovania Moskvy a priamejšieho zapojenia sa do vojny.

Sullivan uviedol, že presuny F-16 nenarušia kľúčovú rovnováhu, ktorú Washington chce udržať pri podporovaní Ukrajiny „spôsobom, ktorý zabráni vypuknutiu tretej svetovej vojny“. Povedal, že tieto vojenské lietadlá budú použité len na obranu. „Spojené štáty neumožňujú ani nepodporujú útoky na ruské územie,“ vyhlásil.

V reakcii na kritiku, že Spojené štáty čakali príliš dlho, kým spojencom povolili poslať Ukrajine svoje F-16, Sullivan povedal, že Ukrajinci tieto lietadlá nepotrebujú, aby zahnali Rusov späť, v najbližších týždňoch. Namiesto toho budú stíhačky F-16 a sprievodný výcvik pilotov súčasťou dlhodobej prestavby ukrajinského letectva, dodal.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie