Blanár je pripravený diskutovať o zvyšovaní výdavkov na obranu, Dubéci verí v spoluprácu s konzervatívcami

Blanár, Dubéci, NATO, obrana, diskusia
Na snímke vľavo poslanec PS Martin Dubéci, na snímke vpravo minister zahraničných vecí zo Smeru-SD, Juraj Blanár. Zdroj: TASR/Pavel Naubauer, Jaroslav Novák
Reklama

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) a predseda poslaneckého klubu Progresívne Slovensko Martin Dubéci boli hosťami diskusnej relácie Na telo, kde debatovali o dianí v zahraničí i o vnútornej situácii vo vládnej koalícii.

Jednou z hlavých tém diskusie bola možná rekonštrukcia kabinetu premiéra Roberta Fica, informujú tvnoviny.sk. Blanár ubezpečil, že problém bude čoskoro vyriešený, hoci nevedel presne určiť, koľko poslancov bude mať koalícia. Poukázal na nedávne hlasovanie v parlamente o stavebnom a zdravotníckom zákone, kde za ich prijatie hlasovalo 79 poslancov.

Zdôraznil, že poslanci, ktorí sa oddelili od SNS a Hlasu, naďalej podporujú koalíciu, hoci si želajú väčší vplyv na presadzovanie svojich programov. Ubezpečil, že vláda bude rokovať tak, aby si udržala podporu najmenej 79 poslancov.

Dubéci kritizoval, že parlament od decembra nezasadá v rámci riadnej schôdze. Poukázal na skutočnosť, že 26 zákonov v druhom čítaní ostalo neodhlasovaných a nebol zvolený ani nový predseda parlamentu, ústavný sudca či Rada STVR. Podľa neho je fungovanie ústavných orgánov v súčasnosti narušené.

Ferenčák ako možný minister investícií

V diskusii sa riešilo aj obsadenie ministerských postov. Blanár naznačil, že funkciu ministra športu by mohol prevziať Rudolf Huliak, zatiaľ čo post ministra investícií by mohol získať poslanec Hlasu Ján Ferenčák. Dubéci upozornil, že Ferenčák je primátorom Kežmarku a jeho súčasný mandát by nebol zlúčiteľný s ministerskou funkciou. Tvrdí, že podľa dostupných informácií sa Ferenčák chce naďalej venovať primátorskému postu.

Témou debaty bola aj možná spolupráca medzi Progresívnym Slovenskom a KDH. Dubéci uviedol, že je v pravidelnom kontakte s poslancami KDH a je presvedčený, že spoločne nájdu spôsoby na spoluprácu, aj keď nie vždy budú mať rovnaké postoje k všetkým témam.

Bezpečnostná situácia v Európe

Diskutovalo sa taktiež o bezpečnostnej situácii v Európe. Blanár komentoval stretnutie organizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré bolo zamerané na krajiny ochotné vyslať vojakov na Ukrajinu. Minister sa domnieva, že Slovensko by sa takých iniciatív nemalo zúčastňovať.

Dubéci mu oponoval, že krajina by mala mať aktívne vzťahy so spojencami a zúčastňovať sa geopolitických diskusií, vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Podľa neho je viditeľné, že spojenci neprejavujú dostatočný záujem o dialóg so Slovenskom. Blanár s tým nesúhlasil a odvolal sa na slová generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho, ktorý pri nedávnej návšteve Bratislavy potvrdil, že Slovensko je plnohodnotnou súčasťou aliančného procesu.

Obaja hostia sa zhodli, že téma obranných výdavkov je dôležitá a je potrebné o nej diskutovať. Blanár vyhlásil, že Slovensko je pripravené zvýšiť rozpočet na obranu, ak budú tieto prostriedky použité efektívne. Dubéci naopak tvrdil, že kľúčové nie je samotné percento HDP vyčlenené na obranu, ale spôsob, akým budú tieto financie využité. Podľa neho súčasný systém nie je efektívny, pretože jednotlivé krajiny si nakupujú vlastnú vojenskú techniku bez koordinácie so spojencami.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova