Najväčší doterajší úspech „autonómnej“ taktiky zaznamenali Ukrajinci 1. júna 2025 počas operácie Pavučina. Komerčné drony, prerobené na útočné, napadli päť ruských leteckých základní a zničili až 11 bombardérov.
Drony sa tajne previezli v kontajneroch, využívali open source softvér ArduPilot a pravdepodobne sa napojili na ruskú mobilnú sieť. Hoci ich ovládali ľudskí piloti z Ukrajiny, AI výrazne pomáhala s rozpoznaním cieľov.
Ukrajinci trénovali AI na múzejných modeloch bombardérov, čím posunuli presnosť útokov na úplne novú úroveň.
Etické míny na horizonte
Akékoľvek odstraňovanie ľudskej kontroly otvára množstvo morálnych otázok. V máji 2025 sa tejto téme venovala OSN, no štáty sa nevedeli dohodnúť ani na definícii smrtiacej autonómnej zbrane, píše The Guardian.
Rusko, Bielorusko a Severná Kórea spoločnú rezolúciu odmietli. Ukrajina sa zdržala hlasovania, no viac než 120 krajín podporilo snahy o podobnú dohodu, aká existuje v prípade zákazu protipechotných mín.
Budúcnosť bez ľudí?
Umelej inteligencii v dronoch sa nevyhneme. Stále však ostáva otázkou, kto ponesie zodpovednosť za ich činy, či bude existovať „vypínacie tlačidlo“ a kde sa končí hranica etiky.
Rusko už „otvorilo Pandorinu skrinku“ — a vrátiť ju späť bude nemožné.