fbpx

Boeing pristúpil na uznanie viny, dohoda sa týka nehôd lietadla 737 MAX

Reklama
Boeing 737 MAX. Ilustračné foto: BOEING/PAUL WEATHERMAN

Boeing sa blíži k poslednému termínu na prijatie alebo odmietnutie návrhu amerického ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého by sa firma musela priznať k podvodom pri certifikácii lietadiel Boeing 737 MAX.

Spoločnosť Boeing v pondelok oznámila, že „dosiahla dohodu“ s americkým ministerstvom spravodlivosti týkajúcu sa dvoch tragických havárií lietadiel typu Boeing 737 MAX spred vyše piatich rokov. TASR o tom informuje s odvolaním sa na tlačovú agentúru AFP.

„V princípe sme dosiahli dohodu o podmienkach riešenia s ministerstvom spravodlivosti (USA), ktorá podlieha memorializácii a schváleniu konkrétnych podmienok,“ uviedla spoločnosť Boeing vo vyhlásení.

K dosiahnutiu dohody prichádza po tom, ako prokuratúra dospela k záveru, že Boeing porušil predchádzajúcu dohodu o urovnaní týkajúcu sa dvoch leteckých katastrof, pri ktorých v Etiópii a Indonézii zahynulo 346 ľudí vrátane štyroch občanov Slovenskej republiky.

Zdroje oboznámené s prípadom minulý týždeň pre AFP uviedli, že Boeing sa blíži k poslednému termínu na prijatie alebo odmietnutie návrhu amerického ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého by sa firma musela priznať k podvodom pri certifikácii lietadiel Boeing 737 MAX.

Najnovšie právne problémy Boeingu vyvolalo rozhodnutie amerického rezortu spravodlivosti z polovice mája, že firma ignorovala dohodu o odložení trestného stíhania z roku 2021 tým, že nesplnila požiadavky na zlepšenie svojho programu dodržiavania predpisov a etiky po haváriách lietadiel, ku ktorým došlo v októbri 2018 (Indonézia) a marci 2019 (Etiópia).

Boeing sa v rámci najnovšej dohody priznáva k vine z podvodu a zaplatí pokutu 243,6 milióna dolárov, uviedla tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na súdny dokument zverejnený v noci na pondelok federálnym súdom v americkom štáte Texas. Dohodu o vine a treste musí ešte odobriť sudca.

Rodiny obetí týchto leteckých tragédií vyjadrili v súvislosti s predmetnou dohodou „veľké sklamanie“, uviedla advokátska kancelária Clifford Law, ktorá ich zastupuje.

„Za uplynulých päť rokov bolo predložených oveľa viac dôkazov, ktoré ukazujú, že kultúra spoločnosti Boeing, ktorá uprednostňuje zisky pred bezpečnosťou, sa nezmenila. Táto dohoda o priznaní viny len podporuje tento pokrivený cieľ spoločnosti,“ povedal advokát Robert Clifford.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie