Súčasný predseda liberálnej strany SaS Branislav Gröhling (51) otvorene hovorí o postavení svojho predchodcu Richarda Sulíka (57) v strane. Podľa Gröhlinga Sulík dnes nemá žiaden vplyv a jeho návrat do aktívnej politiky by nebol jednoduchý. Konflikt medzi oboma politikmi tak pokračuje, pričom na povrch vyplávali nezhody najmä v zahraničnopolitických otázkach.
Sulík sa venuje vareniu, nie politike
Branislav Gröhling v rozhovore pre portál Aktuality.sk uviedol, že kontakty so Sulíkom sú sporadické a bývalý predseda SaS sa momentálne venuje najmä svojmu hobby – vareniu. „Naposledy sme telefonovali kvôli Expo Osaka a pretože si chcel zo sídla strany zobrať kuchárske knižky,“ prezradil Gröhling s narážkou na Sulíkove aktivity mimo politiky. Informuje o tom portál Nový Čas.
Sulík podľa Gröhlinga „inak zostane pri sporáku a kuchárskych knihách“, čím naznačil, že bývalý líder SaS dnes nemá ambície aktívne sa zapojiť do straníckeho diania.
Návrat Sulíka do politiky? Gröhling vidí veľké prekážky
Keď sa Gröhling vyjadril k možnosti, že by Sulík opäť kandidoval v blížiacich sa voľbách, bol jednoznačný: „Ak by mali byť voľby o mesiac, Richard Sulík by nebol na kandidátke.“
Podotkol tiež, že ak by sa chcel vrátiť, musel by prehodnotiť svoje postoje, ktoré dnes v strane neakceptujú. „Ak zotrvá v určitých názoroch, tak to vidím veľmi ťažko,“ doplnil Gröhling, pričom konkrétne spomenul zahraničnopolitické postoje exlídera SaS.
Spor o zahraničnú politiku a postoj k Ukrajine
Podľa Gröhlinga sú kameňom úrazu najmä Sulíkove výroky smerom k Ukrajine, Rusku a spornému územiu Krymu. „Myslím aj na výroky smerom ku Krymu,“ uviedol súčasný predseda SaS.
Na otázku, či ide práve o tieto témy, odpovedal jednoznačne: „Áno, toto je hlavný problém, ktorý nás rozdeľuje.“
Bráni sa
Bývalý predseda SaS Richard Sulík v reakcii pre denník Nový Čas vyjadril prekvapenie nad Gröhlingovými slovami. „Aký konkrétny môj postoj k Rusku nemá byť zlučiteľný so SaS?“ spýtal sa.
Zdôraznil, že jeho zahraničnopolitické smerovanie je stále rovnaké: „Slovensko je členom EÚ a NATO, a má ním ostať, nikdy som sa nevyjadril inak, a pokiaľ viem, je úplne totožné s postojom SaS či predsedu Gröhlinga.“
Nezhody aj v komunikácii
Gröhling prezradil, že obaja politici sa stretávajú a komunikujú len zriedkavo, no občas medzi nimi vznikajú rozdiely názorov. „K politike sa vyjadruje občasne, vtedy niekedy na seba narazíme. V rámci podpory amerického prezidenta sme mali rozdielne názory, čo sme si aj vykomunikovali,“ povedal.