Bratislava zažila silný PRIDE aj protipochod. Duhový pochod prilákal tisíce ľudí, stovky boli na pochode za „tradičnú rodinu“

pochod Pride a Národný pochod Hrdí na rodinu!
Snímky z pochodov Dúhový Pride a 19. júla 2025 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer, FOTO TASR/Pavel Neubauer, koláž: istream
Reklama

Pätnásty ročník bratislavského Dúhového Pride začal symbolicky pred Úradom vlády. Už od poludnia sa na mieste konal kultúrny program, ktorý neskôr vystriedal pestrofarebný pochod mestom. Za sprievodu hudby a s policajnou asistenciou sa dav presunul cez centrum hlavného mesta, pričom mnohí účastníci niesli dúhové vlajky či oblečenie s farbami komunity.

Podobne ako v predchádzajúcich rokoch, organizátori z bezpečnostných dôvodov vopred nezverejnili trasu pochodu. Účastníci sa však tradične zastavili pri bývalom podniku Tepláreň, kde v roku 2022 došlo k tragickému útoku na dvoch členov komunity. Miesto dnes pripomína pamätná tabuľa.

Kontroverzná novela ústavy pod paľbou kritiky

Hlavnou témou tohtoročného Pride bol protest proti návrhu novely ústavy, ktorá chce striktne definovať pohlavie len ako biologicky mužské alebo ženské. Ďalej by do ústavy pribudla definícia rodičovstva výlučne ako vzťahu medzi mužom a ženou, píše portál idnes.cz.

Dúhový Pride
Snímka z pochodu Dúhový Pride z Námestia Slobody 19. júla 2025 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

„Vládna novela ústavy, o ktorej má parlament hlasovať v septembri, nás vzďaľuje od Európy. Obmedzovanie ľudských práv LGBTI+ ľudí, ktoré obsahuje, je v priamom rozpore s právom EÚ a Európskym dohovorom o ľudských právach,“ upozornil Martin Macko z organizačného tímu Pride.

Význam pochodu umocnilo aj spoločné vyhlásenie približne tridsiatky veľvyslanectiev pôsobiacich na Slovensku, ktoré vyjadrili solidaritu s LGBT+ komunitou. Nechýbala ani podpora z Veľvyslanectva Českej republiky.

„Pride je silnou pripomienkou toho, že všetky ľudské bytosti sa rodia slobodné a rovné v dôstojnosti a právach bez ohľadu na to, ako sa identifikujú alebo koho milujú,“ uviedli diplomati.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo na pochode PRIDE zdôraznil, že podujatie má v meste svoje stabilné miesto. Vyjadril želanie, aby sa ľudia nemuseli báť žiť otvorene nielen v hlavnom meste, ale aj v menších mestách a regiónoch.

„Pride patrí k nášmu mestu. Prajem si, aby nielen tu, ale aj v ďalších mestách mohli ľudia žiť bez strachu,“ povedal, píše portál aktuality.sk.

Dúhový Pride
Snímka zo zhromaždenia Dúhový Pride na Námestí Slobody 19. júla 2025 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

Predseda Bratislavského kraja Juraj Droba pripomenul, že LGBTQ+ komunita žije naprieč celým Slovenskom, často v podmienkach ešte väčšej stigmatizácie. PRIDE podľa neho dáva týmto ľuďom nádej a symbolickú oporu.

Starosta Starého Mesta Matej Vagač apeloval na potrebu kultivovaného verejného diskurzu. Upozornil, že neslušnosť a agresivita sa čoraz viac vkrádajú do rečí verejných činiteľov a nemala by sa stať normou.

„Buďme citliví na hrubosť, ktorá preniká do verejnej diskusie. Nedovoľme, aby sa súčasný tón politikov stal hlavným,“ vyhlásil.

Silné rodičovské výpovede: Od odmietania k prijatiu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova