Pätnásty ročník bratislavského Dúhového Pride začal symbolicky pred Úradom vlády. Už od poludnia sa na mieste konal kultúrny program, ktorý neskôr vystriedal pestrofarebný pochod mestom.
Ako sme informovali, za sprievodu hudby a s policajnou asistenciou sa dav presunul cez centrum hlavného mesta, pričom mnohí účastníci niesli dúhové vlajky či oblečenie s farbami komunity.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch, organizátori z bezpečnostných dôvodov vopred nezverejnili trasu pochodu. Účastníci sa však tradične zastavili pri bývalom podniku Tepláreň, kde v roku 2022 došlo k tragickému útoku na dvoch členov komunity. Miesto dnes pripomína pamätná tabuľa.
Témou aj kontroverzná novela ústavy
Hlavnou témou tohtoročného Pride bol protest proti návrhu novely ústavy, ktorá chce striktne definovať pohlavie len ako biologicky mužské alebo ženské. Ďalej by do ústavy pribudla definícia rodičovstva výlučne ako vzťahu medzi mužom a ženou, dodáva idnes.cz.
„Vládna novela ústavy, o ktorej má parlament hlasovať v septembri, nás vzďaľuje od Európy. Obmedzovanie ľudských práv LGBTI+ ľudí, ktoré obsahuje, je v priamom rozpore s právom EÚ a Európskym dohovorom o ľudských právach,“ upozornil Martin Macko z organizačného tímu Pride.

Význam pochodu umocnilo aj spoločné vyhlásenie približne tridsiatky veľvyslanectiev pôsobiacich na Slovensku, ktoré vyjadrili solidaritu s LGBT+ komunitou. Nechýbala ani podpora z Veľvyslanectva Českej republiky.
Festivalu sa malo zúčastniť ešte viac návštevníkov než minulý rok. Podľa odhadov prišlo okolo 14-tisíc ľudí. Podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia Združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, ktorí už dlhodobo pomáhajú rodinám vysporiadať sa s osobnou situáciou, ale im tiež trpezlivo vysvetľovať okolnosti.
Silný moment Prideu
Ako informuje Šarm, Pride zažil mimoriadne silný moment. Na pódiu vystúpili manželia Renáta a Petre Zaklaiovci, spolu s ich synom Patrikom. Nasledovali minúty plné emócií, pri ktorých neostalo ani jedno oko suché.
„Keď som sa dozvedel o Paťovi, že je transrodový, nevedel a nechcel som to prijať. Bol som presvedčený, že existuje len jeden správny obraz rodiny. Záležalo mi viac na názoroch okolia ako na tom, čo Paťo cíti a čo prežíva. Nie preto, že by som ho nemiloval, ale preto, že som to nevedel pochopiť,“ rozpráva príbeh otec Peter.

„Namiesto toho, aby som ho podržal, som ho nepočúval a nepodporoval. A tým som mu, žiaľ, ubližoval. Moja nevedomosť ho zraňovala, ale to ma neospravedlňuje. Teraz viem, že to bola obrovská chyba,“ priznáva si starostlivý otec svoju chybu.
Zachránili im vzťah
Rodičia sú vďační za obrovskú pomoc, ktorú im poskytlo Združenie a za pomoci ich členov sa mohli vzdelávať, načúvať a pýtať sa. Pochopili tak, ako ľahko prekonajú bariéru a môžu svojho syna prijať.
„Otvorili ste mi oči a tým ste zachránili nielen náš vzťah s Paťom, ale aj mňa ako človeka a ako otca. Ďakujem, že môžem stáť po boku svojej rodiny, a pred všetkými sa chcem Paťovi úprimne ospravedlniť, že som ho neprijal takého, aký je. Mrzí ma každé jedno slovo, ktorým som mu ubližoval namiesto toho, aby som ho podporil. Paťo, prepáč,“ dodal hrdý otec na záver a celá rodina sa objala.
Patrik sa prítomným prihovoril a vyzval aj rodičov queer ľudí, aby sa nebáli vyjadriť podporu svojim deťom. „Láska sa začína doma,“ ozrejmil.