fbpx

Brazílsky prezident žiada svet o pomoc pri ochrane Amazónie

Reklama
Zdroj: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva vyhlásil, že „svet musí pomôcť“ Brazílii chrániť Amazóniu. S týmto apelom vystúpil pred budúcotýždňovým summitom o tomto najväčšom dažďovom pralese na svete, ktorý je kľúčovým prvkom pri ochrane pred zmenou klímy na Zemi.

„Vieme, že máme povinnosť presvedčiť svet, že investovať sa oplatí, ak ide o záchranu (amazonského) dažďového pralesa,“ povedal Lula da Silva podľa agentúry AFP na stretnutí s medzinárodnými médiami.

„Svet nám musí pomôcť chrániť a rozvíjať Amazóniu,“ povedal brazílsky prezident v odpovedi na otázku, ako vyvážiť potrebu hospodárskeho rozvoja v amazonskom regióne s ochranou pralesa.

Lula a vedúci predstavitelia ďalších krajín s územím v rozľahlej Amazónii sa majú na budúci týždeň stretnúť v brazílskom meste Belém, aby sa zaoberali vypracovaním stratégií na ochranu dažďového pralesa, ktorý je veľmi poškodzovaný odlesňovaním.

Pôjde o vôbec prvé stretnutie osemčlennej Organizácie zmluvy o spolupráci v Amazónii od roku 2009.

Podľa oficiálnych údajov odlesňovanie na 60 percentách územia Amazónie, ktoré pripadá Brazílii, kleslo od januára do júna, teda za prvých šesť mesiacov Lulovho funkčného obdobia, medziročne o 33,6 percenta.

Ničenie dažďových pralesov v Brazílii sa výrazne zintenzívnilo za vlády Lulovho krajne pravicového predchodcu Jaira Bolsonara, ktorý bol v úrade v rokoch 2019-22. V porovnaní s predchádzajúcim desaťročím odlesňovanie za Bolsonarovej vlády ročne vzrástlo o viac ako 75 percent.

Lula na stretnutí s novinármi uviedol, že plánuje spolupracovať s ostatnými lídrami povodia Amazonky s cieľom vymieňať si poznatky z výskumu biodiverzity regiónu a hľadať spôsoby, ako umožniť miestnym obyvateľom „pracovať bez toho, aby ničili“ tamojší krehký ekosystém.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie