Britovi hrozí deportácia do krajiny, v ktorej nikdy nebol. Doplatil na brexit

Na snímke muž v uliciach Londýna. Zdroj: FREEPIK, Ilustračné foto
Reklama

Rodičia Dmitryho Limy sa do Veľkej Británie prisťahovali pred viac ako tridsiatimi rokmi. On sám sa už v Spojenom kráľovstve narodil a nikdy ho neopustil. Ani len na dovolenku. Napriek tomu mu teraz hrozí deportácia do Portugalska, odkiaľ jeho rodičia pochádzajú. Doplatil totiž na pravidlá pre ľudí so záznamami v trestnom registri, ktoré začali platiť po brexite.

Dvadsaťosemročný Brit svoj príbeh popísal pre denník The Guardian. Narodil sa v štvrti Lambeth na juhu Londýna prisťahovalcom z Portugalska. Sám portugalsky nehovorí. Potom, čo ho polícia zadržala s drogami a taserom, dostal trest väzenia. To však nie je to najhoršie, čo ho v živote stretlo.

Po brexite začala v Británii platiť nová pravila pre občanov Európskej únie usvedčených z trestných činov, za ktoré súd udelil viac ako dvanásť mesiacov väzenia. A nečakane sa vzťahujú aj na neho. Ministerstvo vnútra totiž na základe týchto pravidiel rozhodlo o Limovej deportácii do Portugalska, hoci tam nikdy nebol.

Muž dostal za všetky prečiny štyri a pol roka väzenia, z čoho si odsedel zhruba dva roky. Po prepustení ho v októbri minulého roka presťahovali do imigračného centra na letisku Gatwick a odovzdali mu príkaz na deportáciu. Ešte pred brexitom by pritom podobný scenár nastal len v prípade „závažných dôvodov s ohľadom na verejnú bezpečnosť“.

Lima sa proti rozhodnutiu odvolal s argumentom, že je rodený Brit, ktorý navyše ani nemá pas. Vraj si oň nikdy nepožiadal, pretože by naň nemal peniaze. „Som Brit a nikdy som neopustil krajinu. Vôbec tomu nerozumiem,“ hovorí. List z úradu ho podľa jeho slov zničil. „Prísť o život, ktorý som si v Británii vybudoval, by bolo devastujúce, psychicky aj emocionálne,“ napísal v odvolaní.

„Spojené kráľovstvo považujem za svoj domov, pretože som tu strávil celý svoj život,“ pokračuje s tým, že chcel po odchode z väzenia dať svojmu životu nový smer a „odčiniť svoje previnenie“. „Bohužiaľ som dostal príkaz na vyhostenie a po odpykaní trestu som bol umiestnený do detenčného centra. Príkaz na deportáciu ma uvrhol do neistoty a spôsobil mi citové a finančné utrpenie,“ dodal.

Limov právnik Naga Kandiah tiež uviedol, že je „šokujúce“, že ministerstvo nemalo o mužovom živote vo Veľkej Británii vôbec žiadny záznam. Rezort príbeh Dmitryho Limy odmietol komentovať.

Britská vláda už však na prípady, ako je ten Limov, začala myslieť a prišla so zákonom, ktorý by mal situáciu riešiť. Novo bude s občanmi EÚ, ktorí prišli do Británie pred rokom 2000, zaobchádzať ako s Britmi. Problém je, že tento zákon ešte neprešiel.

Začiatkom decembra podpísala vláda Rishiho Sunaka novú zmluvu o deportácii migrantov so Rwandou. Týka sa žiadateľov o azyl, ktorí sa na britské ostrovy dostanú nelegálnou cestou cez Lamanšský prieliv. Došlo na to necelé tri týždne po tom, čo britský najvyšší súd označil predchádzajúci plán na deportáciu migrantov do Rwandy za nezákonný. Londýn navyše plánuje obmedziť aj legálnu migráciu. Nová zmluva podľa ministra vnútra Jamesa Cleverlyho obsahuje mechanizmy, ktoré budú brániť vypovedaniu migrantov do krajiny ich pôvodu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia