Brusel navrhne ÚPLNÝ ZÁKAZ dovozu ruského plynu. Súhlas Slovenska či Maďarska na to NEBUDE POTREBNÝ

Európska komisia navrhuje úplný zákaz dovozu ruského plynu, odpor v minulosti kládli najmä slovenský a maďarský premiér. Zdroj: TASR/Martin Baumann, X/Psephology and more
Reklama

Európska komisia podľa agentúry Reuters v júni predloží právny návrh na zákaz dovozu ruského plynu. Týkať sa má prepravy suroviny plynovodmi aj v podobe skvapalneného plynu. Na prijatie návrhu pritom bude potrebná posilnená kvalifikovaná väčšina členských krajín spoločenstva.

Európska komisia budúci mesiac navrhne zákaz nových ruských plynových dohôd do konca tohto roka a tiež zákaz dovozu v rámci existujúcich zmlúv s Moskvou do konca roka 2027. Uvádza sa to v návrhu dokumentu, ktorý videla agentúra Reuters. „Ak sa postupné ukončenie dovozu ruského plynu uskutoční v súlade s vývojom na globálnom trhu a spoľahlivými dodávateľmi, očakáva sa, že bude mať obmedzený vplyv na európske ceny energií a bezpečnosť dodávok,“ uvádza sa v návrhu EK.

Brusel tiež navrhne, aby členské krajiny únie museli vypracovať stratégiu na postupné ukončenie využívania ruskej ropy do konca roku 2027. Obmedzenia sa budú týkať aj dodávok ruského jadrového paliva. V prípade Slovenska a Maďarska predstavujú dovážané objemy ruského čierneho zlata stále viac ako 80 percent z celkového množstva.

Čo treba na prijatie návrhu

Ako pripomína agentúra Reuters, EÚ síce schválila sankcie na ruské uhlie a väčšinu dovozu ropy, no nie na plyn. A to pre odpor Bratislavy a Budapešti s tvrdením, že prechod na alternatívy by zvýšil ceny energií. Sankcie pritom musia byť schválené jednomyseľne všetkými členskými štátmi EÚ.

V prípade návrhu zákazu dovozu plynu je to však inak. Ten by museli schváliť Európsky parlament a posilnená kvalifikovaná väčšina krajín EÚ. To znamená, ak zaň zahlasuje aspoň 72 percent členských štátov, čiže 20 z 27 krajín. Zároveň musia predstavovať aspoň 65 percent populácie európskeho spoločenstva.

Objemy dodávok plynu sa menia

Približne 19 percent plynu do Európy stále pochádza z Ruska. V porovnaní s obdobím pred rokom 2022, kedy sa začala ruská agresia voči Ukrajine, klesli zhruba o 45 percent. V súčasnosti sa do únie dostávajú cez plynovod TurkStream a v podobe skvapalneného zemného plynu.

Najviac tejto suroviny do EÚ v súčanosti prúdi z Nórska a to viac ako 33 a pol percenta z celkového objemu. Spojené štáty k nám dovážajú necelých 17 percent a Alžírsko približne 14 percent. Ostatné krajiny, ako Spojené kráľovstvo, Azerbajdžan, Katar a ďalšie, sa na zásobách spoločenstva podieľajú menej ako 15-timi percentami.

Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že globálne dodávky LNG zostanú tento rok obmedzené. No vzhľadom na očakávané nové dodávky od roku 2026, aj z USA a Kataru, do roku 2030 ráta s ich globálnym prebytkom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis