fbpx

Brutálna vražda, ukážka Putinovho režimu. Svet reaguje na Navalného smrť

Reklama
Na archívnej snímke z 26. apríla 2023 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na TV obrazovke počas videolinku v Moskve. Väznenému ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému prestalo vedenie väznice IK-6 vo Vladimírskej oblasti odovzdávať listy, ktoré mu píše a posiela jeho manželka Julija. Vedenie väznice tvrdí, že Navaľnej listy obsahujú "znaky príprav na spáchanie trestného činu". Zdroj: FOTO TASR/AP

Svet reaguje na smrť ruského opozičného politika Alexeja Navalného. Podľa českého ministra zahraničných vecí Jána Lipavského bol „uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi“. Lotyšský prezident úmrtie označil za „brutálnu vraždu“.

„Nech už ste si o Alexejovi Navalnom ako o politikovi mysleli čokoľvek, práve ho Kremeľ brutálne zavraždil. To je fakt a je to niečo, čo by sme mali vedieť o pravej povahe súčasného ruského režimu. Úprimnú sústrasť rodine a priateľom,“ napísal na sieti X lotyšský prezident Edgars Rinkevičs.

„Putinov totalitný režim má ďalšiu obeť. Alexej Navalnyj neprežil gulag. Odvaha a neústupnosť na to, aby čelil teroru, nestačili. V myšlienkach som s jeho blízkymi,“ píše aj bývalý prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Český minister zahraničia Ján Lipavský upozorňuje, že „stále platí, že rovnako ako sa Rusko chová v zahraničnej politike, správa sa aj k svojim občanom“. „Premenilo sa na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti, ako Nemcov alebo teraz Navalnyj – uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi. Česť jeho pamiatke,“ dodáva.

„Vladimír Putin má krv na rukách. Všetci podporovatelia ruského režimu, ktorí si zakrývali oči pred jeho zverstvami, tak dostali jasný dôkaz, ako skončí každý kritik diktátora z Kremľa. Je absolútne neprijateľné, aby bol akýkoľvek opozičný politik na svete nielen väznený, ale následne doslova umučený vo väzenskom tábore. Plne stojíme za demokratickými opozičnými silami v Rusku a vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine Alexeja Navaľnyjho, ktorý bol symbolom nebojácnej túžby zmeniť diktatúru na demokraciu,“ uviedol predseda SASKY Richard Sulík.

Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Stéphana Séjourného potom Navalného smrť ukazuje realitu Putinovho režimu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie