V októbri 2018 došlo na základni Šindand v Afganistane k tragickému incidentu, pri ktorom zahynul český vojak. Afganský vojak Vahidulláh Chán, vtedy iba 18-ročný, pod zámienkou čistenia zbrane získal prístup do skladu a následne spustil paľbu z ľahkého guľometu na české vojenské vozidlo, ktoré prechádzalo okolo.
Na otvorenej korbe auta sedel psovod Tomáš Procházka, ktorý bol pri útoku na mieste zastrelený. Ďalší dvaja českí vojaci utrpeli zranenia. Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že útočník si vojakov z Česka údajne pomýlil s americkými vojakmi, voči ktorým chcel vykonať pomstu. Informuje iDnes.
Výsluch skončil tragicky
Po zadržaní afganského útočníka ho vojaci odovzdali Američanom a Čechom, ktorí ho podrobili výsluchu. Ten sa však mal podľa obžaloby zvrhnúť na násilné vypočúvanie, počas ktorého bol Chán fyzicky napadnutý a neskôr zomrel.
Prokurátor tvrdí, že českí vojaci porušili rozkazy – výsluch nezaznamenali a nezabezpečili potrebné dôkazy. Dokonca sa snažili zahladiť stopy: upratali miestnosť, vymazali záznamy a odstránili krv zo stien. Mali si tiež dohodnúť spoločné výpovede, aby si navzájom neprotirečili.
Obrovská brutalita a ignorovanie rozkazov
Obžaloba tvrdí, že Chán bol počas výsluchu spútaný a opakovane bitý. Vojaci ho údajne bili do tváre, kričali na neho a fyzicky ho zastrašovali. Po výsluchu ho v zlom zdravotnom stave odovzdali naspäť afganským kolegom bez toho, aby mu poskytli lekársku pomoc.
Následné lekárske správy dokumentujú vážne zranenia – zlomeniny, opuch mozgu a ďalšie vážne úrazy. Pitva sa však neuskutočnila, a tak presná príčina smrti nie je známa.

Pokus o ututlanie a mlčanie
Vyšetrovanie odhalilo, že vojaci nielenže porušili vojenské pravidlá a Ženevské dohovory, ale sa aj aktívne snažili zamiesť stopy po incidente. V rámci výpovedí využili viacerí svedkovia paragraf, ktorý im umožňuje nevypovedať, ak by mohli ohroziť seba alebo blízke osoby.
Prokuratúra však oponovala množstvom dôkazov, vrátane správ o zdravotnom stave Chána a výpovedí ďalších vojakov.
Prezident ukončil stíhanie
Celý prípad sa napokon nikdy nedostal pred súd. Prezident Petr Pavel využil svoje právomoci a trestné stíhanie štyroch obvinených vojakov zastavil ešte pred jeho začiatkom.
Argumentoval tým, že rozhodnutie urobil s ohľadom na náročné podmienky, v ktorých vojaci konali.
Otázky zostávajú
Prípad vyvolal vlnu kritiky – nielen zo strany právnikov a aktivistov, ale aj zo zahraničia. Prípad totiž poukazuje na riziká tzv. „zelených útokov“, keď príslušníci miestnych ozbrojených síl útočia na spojenecké jednotky.
