Za historický moment považuje minister životného prostredia Tomáš Taraba dohodu o výstavbe prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec s obcami Málinec a Látky. Starostom sľúbili, že tento región nebude figurovať v zozname pre úložisko jadrového odpadu. Má ísť o najväčšiu prečerpávaciu elektráreň v Európe aj o ekologickú investíciu za 1,8 miliardy eur. Nebude sa financovať zo štátneho rozpočtu.
Memorandum, v ktorom sa zaviazala vláda dotknutým obciam postaviť vodovody a kanalizácie, podpísalo aj ďalších 15 obcí, ktorých sa však priamo výstavba nedotkne. V memorande je definované, že obce si ročne rozdelia 2,5 milióna eur, pričom tieto financie budú naviazané na prevádzku a činnosť budúcej elektrárne.
Okrem toho región získa ďalšie benefity vo forme pracovných príležitostí či rozvoja cestovného ruchu. Nový materiál k tomu predloží minister Taraba na rokovanie vlády na budúci týždeň, ako informoval na tlačovom brífingu.
Budú tam milionári
Minister Taraba kritizoval opozíciu za to, že podporovala aktivistov proti výstavbe. Podľa neho sa majitelia pozemkov, kde sa teraz „pasie niekoľko kráv a sliepok“, stanú milionármi, keďže elektráreň je strategickou investíciou a cena pozemkov bude vyššia. Venoval sa aj tomu, že mesto Hriňová memorandum nepodpísalo.
Uviedol tiež, že ako základná podmienka je dodržanie ochrany pitného zdroja. Podľa neho je táto elektráreň nevyhnutná pre slovenský priemysel, keď ho nazval „Hydroenergetický projekt pre budúcnosť Slovenska“. Podľa neho sa tak v budúcnosti môže predchádzať výpadkom elektrickej energie, aký nedávno postihol juh Európy. Nespresnil však, z akých financií sa projekt za takmer dve miliardy eur postaví.
Starostovia nechcú jadrový odpad
K výstavbe sa vyjadril aj starosta obce Málinec Igor Lacko, keď uviedol, že teraz je na ťahu vláda, ktorá má splniť podmienky, ku ktorým sa zaviazala. Podľa starostu obce Látky Mária Kubiša, ak sa tak nestane, nebude memorandum platiť. Obaja starostovia zdôraznili, že takto ich región nebude v zozname možných lokalít pre úložisko jadrového odpadu.
„Verím, že vláda urýchlene dá mandát na to, aby sme začali finalizovať aj konkrétne dohody, konkrétne zmluvy, následne budeme realizovať miestne zisťovania, aj pokiaľ ide o jednotlivé technické riešenia,“ uzavrel minister životného prostredia.