Pápež František, ktorý má 88 rokov, sa nedávno zotavoval z dvojitej pneumónie a minulý týždeň bol hospitalizovaný v Ríme. Jeho zdravotný stav vyvolal obavy o budúcnosť Katolíckej cirkvi, keďže jeho vedenie zohráva kľúčovú úlohu v jej smere. Tento stav pápeža viedol k diskusiám o možných nástupcoch, pričom viacerí prominentní kardináli sú považovaní za potenciálnych kandidátov na pápežský úrad, ak by k takejto zmene došlo.
Zatiaľ čo modlitby za jeho uzdravenie pokračujú, pozornosť sa presúva na budúcnosť cirkvi, pretože výber nového pápeža by mal zásadný vplyv na jej ďalší smer. Vzhľadom na vek pápeža a jeho aktuálne zdravotné problémy sa mnohí pýtajú, kto prevezme zodpovednosť za vedenie veriacich po jeho pontifikáte. Informuje portál Daily Tribune.
Kritériá na výber ďalšieho pápeža
Hoci technicky môže byť pápežom zvolený akýkoľvek pokrstený katolík muž, v praxi je tento post tradične obsadzovaný kardinálom. Od roku 1378 sa pápeži vyberajú prostredníctvom konkláve kardinálov, pričom len tí, ktorí majú menej ako 80 rokov, sú oprávnení hlasovať. Kardináli nad 80 rokov síce môžu byť zvolení za pápeža, no nemôžu sa zúčastniť na hlasovaní. Konkláve je veľmi vážny proces, počas ktorého sa kardináli zhromažďujú v Sixtínskej kaplnke, aby zvolili nového pápeža.
Možní nástupcovia z Ázie
Jedným z popredných kandidátov z Ázie je kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín. Je známy svojím pastoračným prístupom a silným súhlasom s progresívnou víziou pápeža Františka. Tento 67-ročný Filipínec, prezývaný „ázijský pápež František“, je považovaný za ľavicovo orientovaného a zastáva kritický postoj k tomu, ako cirkev rieši zaobchádzanie s rozvedenými katolíkmi, ako aj s členmi LGBT komunity. V roku 2015 povedal, že postoj Cirkvi k týmto skupinám značne poškodil jej evanjelizačné úsilie.
V minulosti pôsobil ako arcibiskup Manily od roku 2011 do 2019, kým nebol vymenovaný za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. V roku 2020 bol povýšený na kardinála-biskupa, čo len podčiarkuje jeho vplyv v cirkevnom riadení.
Ak by bol zvolený, Tagle by sa stal prvým pápežom z Ázie, čo je v katolíckej cirkvi veľmi zriedkavý jav.
Silní európski kandidáti
Európa historicky dominuje pápežstvu, pričom 94,7 percenta všetkých pápežov pochádza z tohto kontinentu. Vzhľadom na tento trend je päť popredných kandidátov na túto pozíciu z Európy:
Kardinál Pietro Parolin (Taliansko, 70)
Taliansky kardinál je všeobecne považovaný za umierneného v cirkvi a patrí medzi favoritov na nástupcu pápeža Františka. Vo Vatikáne pôsobil 11 rokov a bol súčasťou diplomatického úsilia Svätej stolice. Je všeobecne považovaný za rozšírenie odkazu súčasného pápeža. V roku 2014 bol menovaný za kardinála a považuje sa za silného kandidáta, ktorý by mohol pokračovať v odkaze pápeža Františka.
Kardinál Wim Eijk (Holandsko, 71)
Eijk je zarytý konzervatívec, známy svojím odporom voči pápežovmu postoju k občianskym opätovným sobášom a rozvodom. Jeho názory často spochybňujú liberálny prístup pápeža Františka. Holandský bývalý lekár je považovaný za jedného z najkonzervatívnejších spomedzi popredných.
Tvrdo oponoval pápežovi Františkovi v súvislosti s jeho schvaľovaním civilných sobášov v prípade, že nedostane vyhlásenie prvého manželstva za neplatné. Vyjadril sa tiež proti pápežovi kvôli jeho neschopnosti zamietnuť návrh, ktorý by protestantom umožnil prijímať Eucharistiu v katolíckych kostoloch. Kardinálom bol menovaný v roku 2012 pápežom Benediktom XVI.
Kardinál Péter Erdő (Maďarsko, 72)
Ako konzervatívec sa 72-ročný Maďar už skôr postavil proti rozvádzajúcim sa alebo znovu zosobášeným katolíkom, ktorí prijímali sväté prijímanie. Bol hlasným odporcom prijímania utečencov v európskych krajinách.
Kardinálom bol menovaný v roku 2003 pápežom Jánom Pavlom II.
Kardinál Mario Grech (Malta, 67)
Generálny sekretár Synody biskupov a kľúčová postava v úsilí pápeža Františka o inkluzívnejšiu Cirkev. Kardinálom bol menovaný v roku 2020.
Kardinál Matteo Maria Zuppi (Taliansko, 69)
Arcibiskup Bologne a prezident Talianskej biskupskej konferencie. Kardinál Zuppi je úzko spojený so spoločenstvom Sant’Egidio, známe pre svoju humanitárnu prácu a budovanie mieru. Zasvätenec vo Vatikáne pápeža Františka Zuppi je považovaný za umierneného, ktorý by mohol pokračovať v pápežovom programe. Je známy svojím zameraním na inkluzívnosť a sociálnu spravodlivosť. Kardinálom bol menovaný v roku 2019.
Kardinál Giovanni Battista Re (Taliansko, 89)
Re hrá ako dekan kardinálskeho kolégia kľúčovú úlohu pri príprave na konkláve. Hoci sa môže brať do úvahy jeho vek, jeho vplyv zostáva vo vatikánskych kruhoch významný.
Kardinál Angelo Bagnasco (Taliansko, 80)
Bagnasco bol kľúčovou postavou talianskej biskupskej konferencie. Je známy svojimi konzervatívnymi názormi a je považovaný za silného kandidáta s hlbokými väzbami na vedenie Vatikánu.
Kardinál Angelo Scola (Taliansko, 81)
Bývalý milánsky arcibiskup Scola bol dlho považovaný za kandidáta na pápeža. Jeho teologické znalosti a konzervatívne názory z neho robia silného kandidáta pre tých, ktorí hľadajú kontinuitu s tradičným učením.
Možný pápež z USA
Kardinál Raymond Burke (Wisconsin, 76)
Spojené štáty nikdy nemali pápeža, ale kardinál Raymond Burke je považovaný za silného konzervatívneho kandidáta.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)