Búrka v Markíze: Odbory pod paľbou KRITIKY, tú najväčšiu schytal VINCZE. Zamestnanci hovoria o strachu a napätí

Michal Kovačič a Viktor Vincze.
Michal Kovačič a Viktor Vincze. Zdroj: Instagram/michal__kovacic ,viktorvincze
Reklama

V televízii Markíza, jednej z najvplyvnejších komerčných staníc na Slovensku, v posledných týždňoch vypuklo vážne vnútorné napätie, ktoré vyvolalo otvorenú debatu o fungovaní a zmysle odborovej organizácie pôsobiacej v rámci redakcie. Situácia sa vyhrotila po tom, čo medzi zamestnancami koloval anonymný e-mail s názvom Už stačilo, ktorého obsah poukazuje na nespokojnosť značnej časti pracovníkov so súčasným vedením odborov. E-mail mal spustiť vlnu diskusií o skutočnej miere angažovanosti odborov pri ochrane zamestnancov, ako aj o motívoch ich lídrov.

Autori anonymného listu, ktorého výpovede podporuje až 186 zamestnancov, vyjadrili rozčarovanie najmä z pôsobenia predsedu odborov Viktora Vinczeho, známeho televízneho moderátora. Píše PLUS JEDEN DEŇ.

V e-maile sa uvádza nasledovné.

 „Tvrdíte, že zlepšujete podmienky pre zamestnancov, no realita je iná… Atmosféra sa dramaticky zhoršila. Namiesto riešenia skutočných problémov sa neustále diskutuje o odboroch, Viktorovi a jeho osobných ambíciách. V redakcii prevláda strach, napätie a neustále osočovanie. Kolegovia, ktorých odbory vraj zastupujú, sa necítia reprezentovaní, ale skôr zastrašovaní. Tí, ktorí nesúhlasia, sú verejne kritizovaní a vylúčení z komunikácie.“

Podľa ich názoru sa aktivity odborovej organizácie v poslednom období vzdialili od reálnych potrieb zamestnancov. Atmosféru na pracovisku opísali ako dusnú, plnú napätia, vzájomného obviňovania a strachu, pričom tvrdia, že skutočné problémy ostávajú neriešené a celá diskusia sa zúžila na osobu predsedu a jeho ambície.

Michal Kovačič a Viktor Vincze.
Michal Kovačič a Viktor Vincze. Zdroj: michal__kovacic

Odbory sú podľa ich názoru viac zdrojom rozdelenia než podpory, a mnohí pracovníci sa necítia byť autenticky zastupovaní – práve naopak, vnímajú nátlak a izoláciu tých, ktorí vyjadria nesúhlas.

Hoci samotný e-mail nie je podpísaný, viacerí zamestnanci v rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ priznali, že sa s jeho obsahom stotožňujú. Vedenie televízie následne potvrdilo, že celú záležitosť neberie na ľahkú váhu a podnetom sa aktívne zaoberá. Vyhlásilo, že ako zodpovedný zamestnávateľ pristupuje vážne ku každému signálu o nevhodných pracovných podmienkach, a to aj v prípade, že ide o anonymný podnet. Zároveň zdôraznilo ochotu viesť otvorený dialóg s cieľom zlepšovať prostredie na pracovisku.

Kritika odborov sa zároveň spája aj s časovým rámcom ich vzniku. Podľa autorov e-mailu bola odborová organizácia založená až po tom, čo sa v televízii odohrali kľúčové a podľa mnohých problematické rozhodnutia – najmä v období, keď sa na čelo spravodajstva postavil Michal Kratochvíl. Ten predtým pôsobil v českej TV Nova a redaktori mu vyčítali pokusy ovplyvňovať obsah správ v prospech vládnej koalície. Spomína sa napríklad snaha označiť protivládne protesty ako politicky motivované či požiadavka, aby mu boli vopred poskytnuté otázky na prezidentskú debatu. Tieto zásahy vyvolali v redakcii vlnu nespokojnosti, no odbory v tom čase ešte neexistovali. Podľa kritikov sa ich vznik oneskoril práve preto, že vtedy by ich založenie nevyhovovalo tým, ktorí dnes stoja na ich čele.

Prvým predsedom odborovej organizácie bol redaktor Michal Kovačič, ktorého pôsobenie sa skončilo krátko po tom, ako vo vysielaní verejne kritizoval vedenie. Po jeho odchode sa vedenia ujal Viktor Vincze, ktorý deklaroval snahu udržať vysokú úroveň spravodajstva čo najdlhšie. Vo vedení odborov figurujú aj ďalší známi novinári – Gabriela Kajtárová ako podpredsedníčka, ako aj Juraj Pruša, Martina Töroková, Viktor Serebryakov a Lukáš Zuzelka.

Ani títo členovia však neunikli kritike, ktorá smeruje nielen na súčasnosť, ale aj na ich predchádzajúce pôsobenie. Anonymná skupina poukazuje na to, že viacerí z nich profitovali zo systému, ktorý dnes kritizujú, a pýta sa, prečo odbory nevznikli už v čase najväčšej nespravodlivosti.

Zamestnanci, ktorí za touto výzvou stoja, tiež spochybňujú vyjadrenia o tom, že odbory významne prispeli k zlepšeniu pracovných podmienok. Namiesto pozitívneho vývoja vidia stagnáciu či dokonca zhoršenie atmosféry na pracovisku. Aktuálne dianie tak ukazuje na hlbokú nedôveru voči odborovej organizácii a vyvoláva otázniky nad jej skutočným poslaním a efektivitou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova