Búrkové NEBEZPEČENSTVO opäť na obzore: ZMENA počasia so sebou PRINESIE silné búrky. Viete, ako sa chrániť?

počasie-búrka-dážď
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Kristin Brown, Erik Gazi
Reklama

Po pokojnom a horúcom období sa situácia výrazne mení – Slovensko sa opäť pripravuje na príchod silného studeného frontu, ktorý so sebou prinesie nestabilitu v atmosfére. Výsledkom budú búrky rôznej intenzity, ktoré zasiahnu viaceré regióny. Zmena počasia nie je len meteorologickým javom – ide aj o rizikovú situáciu pre ľudí, majetok a infraštruktúru.

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme nielen na to, kedy a kde búrky udrú, ale aj na to, ako sa počas nich správať a čo robiť, ak sa ocitnete v ohrození.

Horúčavy končia, studený front prináša zvrat

Počasie v pondelok dopoludnia bude ešte slnečné a teplé, no podľa najnovších údajov numerických modelov sa podmienky začnú meniť už večer. Studený front, ktorý sa v súčasnosti nachádza za hranicami Slovenska, postupne ovplyvní aj naše územie. Informuje portál iMeteo.

Prvé búrkové javy sa začnú objavovať najmä na západe – konkrétne na Záhorí. Odtiaľ sa presunú smerom na severovýchod a zasiahnu Trnavský, Trenčiansky aj Žilinský kraj. Vývoj situácie však naznačuje, že búrky sa môžu rozšíriť aj južnejšie, do Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

Najväčšia pravdepodobnosť výskytu búrky je na severozápade Slovenska, kde dosahuje viac než 60 %. Búrky budú sprevádzané silnými lejakmi, častou bleskovou aktivitou a nárazovým vetrom do rýchlosti 80 km/h. Podľa meteorológov bude hlavná vlna búrok prebiehať medzi 18:00 a polnocou. Po tomto čase by mali búrkové systémy naše územie opustiť.

Na snímke je mapa výstrah 1. stupňa pred búrkami a 2. stupňa pred vysokými teplotami na pondelok (21.7.2025). Zdroj: REPROFOTO/<a href ="https://www.shmu.sk/sk/?page=987&id=&d=1&jav=&roll=#tabs"> </a>
Na snímke je mapa výstrah 1. stupňa pred búrkami a 2. stupňa pred vysokými teplotami na pondelok (21.7.2025). Zdroj: REPROFOTO/

Ako ich prežiť bezpečne?

Hoci búrky môžu priniesť úľavu po dusných dňoch, predstavujú zároveň vážne bezpečnostné riziká. Intenzívne zrážky, silný vietor, hromy, blesky, ale aj krupobitie môžu ohroziť zdravie aj život, informuje portál Život. Preto je mimoriadne dôležité vedieť, ako sa v takýchto situáciách správať.

Najzákladnejším pravidlom je vyhľadanie úkrytu. Ideálne je zostať v budove so stabilnou konštrukciou. Dôležité je držať sa ďalej od okien, ktoré by mohol silný vietor rozbiť. Vhodnými miestnosťami sú kúpeľne alebo šatníky – ideálne bez okien, uprostred stavby.

Zabudnúť by sme nemali ani na elektrické spotrebiče. Pred príchodom búrky je vhodné odpojiť ich od elektriny, aby nedošlo k ich poškodeniu v prípade zásahu blesku či výkyvu napätia. Po búrke sa odporúča ešte chvíľu počkať so zapojením, kým sa situácia ustáli.

Vonku počas búrky? Zachovajte chladnú hlavu

Ak vás búrka zastihne mimo budovy, platia iné pravidlá. Nikdy sa neskrývajte pod osamelý strom – ten priťahuje blesky. Ak sa nenachádza žiaden vhodný úkryt, treba si čupnúť a spojiť nohy, čím znížite kontakt so zemou a riziko zásahu. Bezpečný môže byť aj automobil – ak sú zatvorené okná aj dvere, karoséria auta funguje ako Faradayova klietka.

Špecialista na urgentnú medicínu Viliam Dobiáš v rozhovore pre TA3 upozorňuje, že búrka je nebezpečná vtedy, keď je čas medzi bleskom a zahrmením 10 sekúnd alebo menej. V takom prípade je búrka veľmi blízko. Ak je tento čas viac než 30 sekúnd, hrozba je už minimálna.

Zasiahnutie bleskom: Ako poskytnúť pomoc

Blesk je extrémne nebezpečný – jeho teplota môže dosahovať vyššie hodnoty ako povrch Slnka. Úder blesku môže viesť k bezvedomiu, zástave srdca či vnútorným zraneniam. Úmrtnosť po zásahu bleskom je okolo 50 %.

Ak niekoho zasiahne blesk, v prvom rade treba zhodnotiť, či osoba dýcha. Ak nie, je potrebné ihneď začať s resuscitáciou a privolať pomoc na čísle 112 alebo 150. Práve rýchla reakcia dokáže rozhodnúť o prežití.

Počas búrky je ideálne nešoférovať. Znížená viditeľnosť, mokrá vozovka a riziko povodní môžu viesť k nehodám. Ak sa jazde nedá vyhnúť, znížte rýchlosť, zapnite svetlá a udržujte dostatočný odstup. Sledujte výstrahy a vývoj počasia prostredníctvom aplikácií alebo rádia.

Búrky patria medzi najnebezpečnejšie prírodné javy v letnom období. Ich silu nemožno podceňovať – najmä ak sa kombinujú s prudkým vetrom a výkyvmi počasia. Včasná príprava, zodpovedné správanie a znalosť základných pravidiel môžu byť rozhodujúce pre vašu bezpečnosť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova