Byty sú najdrahšie v histórii. Cena za štvorcový meter presiahla psychologickú hranicu

lacnejsie hypoteky
Na snímke bytový komplex Tri veže v Bratislave a budova nájomných bytov počas ich odovzdávania v Pečovskej Novej Vsi. Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Veronika Mihaliková, pixabay/TierraMallorca
Reklama

Ceny bývania, teda bytov aj domov, v prvom štvrťroku 2025 vzrástli o štyri percentá oproti posledným trom mesiacom vlaňajška. Ako poukazuje Národná banka Slovenska, k najvýraznejšiemu zdražovaniu došlo medzi decembrom a januárom. Išlo o obdobie kedy sa daň z pridanej hodnoty zvýšila na sadzbu 23 percent.

Kým na začiatku roka 2024 ešte ceny bývania mierne klesali, teraz je všetko inak. V medziročnom porovnaní sa totiž zvýšili o takmer 11 a pol percenta. Priemerná trhová hodnota štvorcového metra tak dosiahla 2 700 eur. Hlavný podiel na tomto trende mali nehnuteľnosti v Bratislavskom kraji.

Rekordné ceny bytov

Situácia na realitnom trhu je ešte vypuklejšia v prípade samotných bytov. Kým koncom vlaňajška sa priemerná cena za „štvorec“ pohybovala tesne pod hranicou 3-tisíc eur, tento rok už dosahovala 3 041 eur. Ide tak o historické maximum. Najvýraznejšie pritom rástla pri 2-izbových bytoch. Rovnako sa však cena vyvíjala aj pri ďalších veľkostiach jednotiek a znížila sa len v prípade 5-izbových bytov.

Domy oproti tomu zdražovali pomalšie a to takmer polovičným tempom. Medzi štvrťrokmi to bolo 2,7 percenta, kým v prípade bytov až päť percent.

Porovnanie nových a starých

Analytikov centrálne banky ešte viac prekvapil vývoj cien nových a starších nehnuteľností. „Z dôvodu zvyšovania DPH sme očakávali predovšetkým efekt do cien novostavieb, dáta však ukazujú iný vývoj,“ konštatujú vo svojom rýchlom komentári. Ceny novostavieb totiž v ich databáze vzrástli o 3,4 percenta, zatiaľ čo staršie byty zdraželi až o šesť percent.

Bankový analytik má však na to vysvetlenie. „Mohlo by to naznačovať potvrdenie zmeny preferencií kupujúcich, zvýšené náklady na rekonštrukcie starších nehnuteľností, alebo jednoducho oneskorenú reakciu v cenách existujúcich bytov v porovnaní s okamžitým dopadom faktorov ako vyššia DPH na novostavby,“ zhodnotil Tomáš Boháček z 365.bank.

Ceny budú rásť, lebo dopyt

Rast cien potiahli začiatkom tohto roky predovšetkým byty v samotnej Bratislave a Košiciach. Zdražovanie pritom neobišlo ani menšie mestá, či už Senec a Pezinok alebo Rožňavu, Gelnicu a Spišskú Novú Ves. Len v dvoch krajoch ceny klesali, a to v Nitrianskom a Žilinskom. V Banskobystrickom zase stagnovali.

Napriek tomu, že došlo k nárastu ponuky nehnuteľností, najmä rodinných domov, dopyt má ďalej plynulo rásť. „Prospievať ďalšiemu rastu bude aj postupný pokles úrokových sadzieb na hypotékach, ktoré sa vzhľadom na vývoj úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky budú postupne približovať k trom percentám. To by však mohlo byť zároveň aj dno v tomto roku,“ avizuje Boháček.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis