Bývalý izraelský premiér prirovnal nový projekt v pásme Gazy k etnickému čisteniu. Minister obrany Izraela ho bráni ako humanitárne riešenie.
Izrael čelí silnej kritike za plánovanú výstavbu tzv. humanitárneho mesta v južnej Gaze, ktoré by malo po novom pojať populáciu oblasti. Projekt, ktorý má vzniknúť na troskách mesta Rafah, označil bývalý premiér Ehud Olmert za „koncentračný tábor“ a varoval, že by mohlo ísť o formu etnického čistenia, informuje o tom portál CNN.
„Je to koncentračný tábor. Mrzí ma to,“ povedal Olmert pre denník The Guardian. „Ak budú Palestínčania deportovaní do tejto novej ‚humanitárnej zóny‘, potom možno povedať, že ide o súčasť etnického čistenia.“
Tisíce obetí, zničené mestá
Od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom zahynulo podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva už viac ako 58-tisíc ľudí. Mesto Rafah, ktoré má byť základom nového „humanitárneho“ projektu, je dnes z veľkej časti v troskách. V januári 2025 sa ľudia ešte pokúšali prechádzať ruinami svojich domov po krátkodobej, už neplatnej dohode o prímerí.
Plán, ktorý presadzuje izraelský minister obrany Israel Katz, počíta s výstavbou zóny, do ktorej by boli sústredení všetci obyvatelia Gazy. Tí by po vstupe do tejto oblasti už nemali možnosť ju opustiť. Katz zároveň sľúbil, že uskutoční plán na emigráciu Palestínčanov z Gazy.
Tvrdenia o vojnových zločinoch
Katzov návrh spustil vlnu reakcií. Právnik zaoberajúci sa ľudskými právami Michael Sfard pre CNN uviedol, že plán sa rovná násilnému presunu obyvateľstva, ktorý je definovaný ako vojnový zločin.
„Ak sa tieto činy uskutočnia v masovom meradle, celé komunity, môžu byť považované za zločiny proti ľudskosti,“ dodal Sfard. Myšlienku, že by Palestínčania mohli opustiť Gazu dobrovoľne, odmietol.
Olmert sa k situácii vyjadril kriticky. V máji priznal, že už nedokáže brániť Izrael proti obvineniam z vojnových zločinov.
„Čo iné to je, ak nie vojnový zločin?“ spýtal sa v rozhovore pre CNN. Kritizoval tiež premiéra Benjamina Netanjahua a krajné krídlo vlády: „Dopúšťajú sa činov, ktoré nemožno interpretovať inak.“
Jeho najnovšie vyjadrenia však idú ešte ďalej najmä preto, že prirovnanie k nacistickým koncentračným táborom je v Izraeli považované za mimoriadne kontroverzné. Olmert ale tvrdí, že ide o „nevyhnutnú interpretáciu“ navrhovanej stratégie. „Keď vybudujú tábor, kde plánujú ‘vyčistiť’ viac než polovicu Gazy, potom je nevyhnutné chápať tento plán nie ako záchranu Palestínčanov, ale ako ich deportáciu, vytlačenie a odstránenie,“ povedal pre Guardian.
Ostré reakcie vlády
Premiérsky úrad reagoval na Olmerta ostro. Označil ho za „odsúdeného zločinca, ktorý hanobí Izrael na CNN.“ V oficiálnom vyhlásení sa uvádza: „Evakuujeme civilistov. Hamas im v tom bráni. A on to nazýva vojnovým zločinom?“ Olmert si odpykal 16mesiacov vo väzení po odsúdení za korupciu, z ktorého bol prepustený v roku 2017.
Aj v rámci izraelskej opozície sa ozývajú hlasy proti výstavbe tzv. humanitárneho mesta. Šéf opozície Yair Lapid označil projekt „extrémnu fantáziu, ktorú Netanjahu toleruje len preto, aby si udržal podporu svojej krajnej koalície.“
„Treba ukončiť vojnu a priniesť rukojemníkov späť domov,“ vyzval Lapid na sociálnych sieťach.