Čaká nás doslova PEKLO? Vedci varujú, najbližšie roky môžu priniesť REKORDNÉ teploty

horúčavy
Vedci očakávajú, že nasledovné roky prekonajú všetky teplotné rekordy. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič; Canva
Reklama

Planéta zažíva mimoriadne obdobie klimatických zmien, ktoré nemá obdobu v histórii. Vedci upozorňujú, že v najbližších rokoch možno očakávať nové teplotné rekordy a čoraz intenzívnejšie prejavy extrémneho počasia. Blížiace sa prekročenie globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia by mohlo vážne ohroziť životné prostredie aj životy ľudí.

Podľa aktuálnej správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) a britského meteorologického úradu Met Office je veľmi pravdepodobné, že roky 2025 až 2029 prinesú historicky najvyššie teploty. Ako uvádzajú The Guardian a CNN, v jednom z týchto rokov môže dôjsť k prekročeniu hranice 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu s pravdepodobnosťou 86 percent. Zároveň existuje 80-percentná šanca, že niektorý z nasledujúcich rokov bude najteplejší, aký bol doposiaľ zaznamenaný.

Ohrozené sú polárne oblasti

Osobitnú pozornosť si vyžaduje vývoj v Arktíde, kde sa podľa vedcov teplota zvyšuje viac než trojnásobne rýchlejšie ako celosvetový priemer. Počas nasledujúcich piatich zím, teda v mesiacoch november až marec, by sa priemerná teplota v tejto oblasti mohla zvýšiť až o 2,4 stupňa Celzia v porovnaní s referenčným obdobím 1991 – 2020.

Podľa The Barents Observer sú dôsledky týchto zmien zrejmé – prudký pokles rozsahu morského ľadu v Arktíde ovplyvňuje klimatické systémy celej planéty a prispieva aj k zvyšovaniu hladiny oceánov. Správa zároveň po prvýkrát uvádza, že existuje jednopercentná pravdepodobnosť, že do konca roku 2029 dôjde k prekročeniu hranice oteplenia o 2 stupne Celzia. Hoci ide o nízku pravdepodobnosť, vedci upozorňujú, že aj krátkodobé prekročenie tejto hranice môže spôsobiť nezvratné škody – napríklad kolaps koralových útesov či destabilizáciu celosvetového klimatického systému.

Zdroj: TASR/AP

Zmeny klímy sa dotýkajú aj Európy, vrátane Slovenska, ktoré sa podľa odborníkov otepľuje približne dvakrát rýchlejšie ako svetový priemer. Tento trend vedie k nárastu horúčav, častejším suchám, ale aj silným zrážkam. Dôsledky sa prejavujú v poľnohospodárstve, ohrozenej biodiverzite a zdravotných komplikáciách u obyvateľov.

Viac extrémov, viac výkyvov

Správa WMO predpokladá, že globálne teploty v rokoch 2025 až 2029 budú v rozmedzí od 1,2 do 1,9 stupňa Celzia nad úrovňami z obdobia 1850 – 1900. Tento rast bude sprevádzaný nárastom extrémnych prejavov počasia, vrátane horúčav, silných zrážok, požiarov a dlhodobých období sucha.

Situácia v Arktíde bude naďalej zhoršovať stav morského ľadu, čo môže spôsobiť ďalšie zmeny v globálnych podnebných vzorcoch. Vedci preto vyzývajú na urýchlené opatrenia – znižovanie emisií skleníkových plynov a adaptáciu na nové klimatické podmienky. Bez koordinovaného a rýchleho zásahu hrozí, že svet prekročí kritické klimatické medzníky, ktoré môžu spustiť reťazec závažných ekologických a spoločenských dôsledkov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova