Nadmerná konzumácia alkoholu môže vážne poškodiť vaše zdravie, najmä pečeň, ktorá je kľúčovým orgánom pre detoxikáciu tela. Dlhodobé pitie alkoholu zvyšuje riziko cirhózy, stukovatenia pečene či dokonca zlyhania orgánu.
Alkohol sám o sebe nie je prospešný pre zdravie a môže vyvolávať rôzne zdravotné problémy. V kombinácii s inými ochoreniami však môže viesť k závažným komplikáciám a poškodiť pečeň, uvádza CNN.
Pozor by si mali dať hlavne ľudia s TÝMITO chorobami
Alkohol by mali z jedálnička vylúčiť ľudia, ktorí trpia obezitou, cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Tieto zdravotné problémy v kombinácii s alkoholom môžu výrazne zvýšiť riziko ochorení pečene.
Pitie alkoholu poškodzuje pečeňové bunky, ktoré sa snažia spracovať alkohol, čo môže viesť k hromadeniu tuku. Zápal a zjazvenie spôsobené nadbytočným tukom môžu následne vyústiť do cirhózy, ktorá zvyšuje riziko zlyhania pečene a rakoviny.
Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobovať problémy
Aj keď človek netrpí týmito ochoreniami, neznamená to, že by mal konzumovať alkohol každý deň. „Vieme, že alkohol je toxický pre pečeň. Všetci ťažkí pijani sú vystavení riziku pokročilého ochorenia pečene,“ uviedol docent klinickej medicíny Brian Lee.
V posledných desiatich rokoch lekári zaznamenali zvýšený počet prípadov rakoviny u ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Medzi najčastejšie formy patrí rakovina prsníka, hrubého čreva a konečníka, informuje BBC.
Niektorí vedci sa domnievajú, že okrem nedostatočného spánku a porúch biologických hodín prispieva k nárastu rizika vzniku rakoviny aj nezdravý životný štýl a nadmerná konzumácia alkoholu.
„Pitie alkoholu možno prirovnať k požitiu plesnivej potraviny po záruke. Alkohol, rovnako ako aflatoxíny v nebezpečných plesniach, patrí medzi karcinogény, teda látky, ktoré preukázateľne podporujú vznik zhubných nádorov,“ dodala pre tvnoviny chemička Olga Ryparová.