fbpx

Ceny palív vystrelili nahor. Naopak, u susedov natankujeme lacnejšie

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/freepik

Ceny palív pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Po poslednom zdražovaní, ktoré bolo vo štvrtok 28. marca, sa cenový priemer benzínu začal približovať k hranici 1,70 eura.

Štatistický úrad priniesol tento týždeň nové informácie, z ktorých vyplýva, že za pohonné látky platíme na Slovensku viac ako v Česku, Poľsku, Maďarsku či Rakúsku. Podľa analytikov najbližšie obdobie zmeny neprinesie. Za lacnejším tankovaním sa preto radšej oplatí cestovať desiatky kilometrov.

Cena benzínu stúpa. Po poslednom zdražovaní sa jeho cenový priemer začal približovať k hranici 1,70 eura. Pri nafte je situácia zatiaľ odlišná. V minulých týždňoch mierne zdražela, po poslednej úprave cien sa opäť dostala pod hranicu 1,60 eura. Mala by sa tam držať aj počas najbližších dvoch týždňov, píše web tvnoviny.sk.

U susedov sú palivá lacnejšie

Ako uvádza startitup.sk, Slovensko má najdrahší benzín spomedzi susedných krajín Európskej únie.

„Na Slovensku je momentálne najdrahší benzín 95 spomedzi susediacich krajín EÚ. Zároveň zaznamenali domáce palivá najvyšší medzitýždenný percentuálny skok v strednej Európe. Cena 95-oktánového benzínu je v porovnaní s Českom a Poľskom o +7,3 percenta vyššia. Ceny sú vyššie aj v porovnaní s Maďarskom (o +4,5 percenta) a Rakúskom (o +1,6 percenta),“ zhodnotil pre agentúru TASR analytik ČSOB Marek Gábriš.

Benzín majú teda v Česku a v Poľsku o vyše 7 percent lacnejší. Menej zaň pýtajú tiež na čerpacích staniciach v Maďarsku a v Rakúsku. Rozdiely sú ale menšie a prejdené kilometre za úsporu často nestoja.

Pri cenách nafty sú v Česku lacnejší o 4 a pol a Poliaci o 1 a pol percenta. Naopak, diesel sa v Maďarsku ani Rakúsku neoplatí tankovať.

Podrobnejšie informácie o cenách palív nájdete na webovej stránke úradu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie