Z Bruselu prichádza návrh, ktorý v Bratislave spustil všetky výstražné kontrolky. Európska komisia plánuje zakázať dovoz zemného plynu a ropy z Ruska od začiatku roka 2028. Slovensko varuje: takéto rozhodnutie môže znamenať hospodársku stratu v stovkách miliónov, prudký nárast cien a dokonca hrozbu súdnych sporov.
V stanovisku, ktoré ministerstvo hospodárstva zaslalo do pripomienkového konania, sa píše jasne: ak nenastane kompenzácia alebo úprava návrhu, vnútrozemské krajiny ako Slovensko budú patriť medzi najviac zasiahnuté. Píše o tom aj openiazoch.zoznam.sk.
Ceny energií môžu vyskočiť
Zákaz ruského plynu by sa podľa slovenského rezortu hospodárstva mohol okamžite prejaviť na našich účtoch za plyn aj elektrinu. Predbežné výpočty hovoria o dopade až do výšky 500 miliónov eur ročne. Ministerstvo upozorňuje, že zníženie dodávateľskej flexibility spolu s geopolitickým napätím na trhu LNG môže spôsobiť dlhodobo rozkolísané ceny.
„Ide predovšetkým o dopady na ceny plynu, konkurencieschopnosť SR či možný vplyv na bezpečnosť dodávok plynu a ropy,“ píše sa v dokumente.
Slovenská výhrada sa však netýka iba cien. Podľa ministerstva zákaz ruského plynu paradoxne zvyšuje závislosť na iných dodávateľoch, čím oslabuje diverzifikáciu, ktorú Brusel oficiálne presadzuje.
Bez náhrad a bez kompenzácií
V texte návrhu nariadenia podľa Bratislavy chýbajú základné poistky. Nenájdete tam ani slovo o tom, ako by sa mal rozdiel v nákladoch kompenzovať, najmä pre krajiny bez prístupu k moru. Slovensko žiada jasne: ak má niesť finančné bremeno, musí mať garantovaný náhradný mechanizmus.
„V návrhu absentujú nástroje, ktoré by zabezpečili, že vnútrozemské štáty nebudú znevýhodnené vyššími nákladmi na prepravu plynu a väčšou cenovou volatilitou,“ uvádza rezort.
Zároveň upozorňuje, že v prípade zrušenia dlhodobých kontraktov môžu dodávatelia iniciovať arbitráže. Bez právnych garancií hrozí, že Slovensko sa ocitne v sporoch, za ktoré zaplatí nielen súdnymi výdavkami, ale aj stratou dôvery.
Fico tlačí na Brusel
Premiér Robert Fico viackrát zopakoval, že odmietne podporiť sankčný balík, pokiaľ EÚ neposkytne Slovensku konkrétne záruky. „Potrebujeme jasné garancie, nie len politické vyhlásenia,“ odkázal do Bruselu.
Slovenská strana zároveň trvá na tom, aby Európska komisia prehodnotila jazyk nariadenia a presne definovala, čo znamená „postupné ukončenie“. Bez tejto istoty je podľa nej návrh príliš vágny na to, aby mohol byť prijatý.
Slovensko chce rokovať, ale nie pod tlakom
Ministerstvo hospodárstva deklaruje, že je pripravené hľadať riešenia – no nie za cenu ekonomického chaosu. Vyzýva Európsku komisiu, aby do návrhu doplnila záručný fond, ktorý pokryje potenciálne škody z arbitráží. Tie môžu vzniknúť, ak zmluvy o odbere plynu nebudú dodržané.
„V kontexte potenciálnych arbitrážnych konaní… je potrebné, aby EK preskúmala možnosť zavedenia záručného mechanizmu pokrývajúceho náklady na súdne spory a akékoľvek škody vyplývajúce z arbitrážnych rozhodnutí,“ píše sa v stanovisku.