Česká strana ANO si brúsi zuby na Českú televíziu. Chystajú RADIKÁLNE zmeny

ČT, Babiš
Zdroj: Wikimedia Commons/VitVit , Vox España
Reklama

Hnutie ANO pripravuje veľké zmeny v oblasti verejnoprávnych médií. Po nadchádzajúcich voľbách plánujú radikálne zásahy do financovania Českej televízie, vrátane zrušenia poplatkov a možného zlúčenia s Českým rozhlasom.

Po jesenných voľbách sa môžu v Českej televízii udiať významné zmeny.  K tomuto sa vyjadrilo už aj Hnutie ANO, ktoré je zatiaľ favoritom. Predstavitelia tejto politickej strany hovoria podľa iDnes o tom, že zvažujú zrušenie poplatkov, presunutie financovania pod štátny rozpočet a taktiež možné zlúčenie s Českým rozhlasom.

Portál sa rozhodol osloviť aj ďalšie politické strany a opýtať sa na ich názor ohľadom týchto návrhov. Opozičné strany SPD a Stačilo! väčšinou podporujú tieto návrhy, no aj by pritvrdili. „Je potrebné stransparentniť fungovanie tejto televízie. Zverejniť platy prominentných redaktorov a spriehľadniť vzťahy s politickými neziskovkami,“ povedala Katarína Konečná, líderka strany Stačilo!

Zlúčia ČT s Českým rozhlasom?

Šéf SPD Tomio Okamura opäť potvrdil, že ak jeho strana získa vládu, bude podporovať zrušenie poplatkov a zlúčenie ČT s Českým rozhlasom. SPD navrhuje, aby poplatky platili len tí, ktorí skutočne využívajú služby televízie a rozhlasu.

O zmenách v financovaní ČT sa predseda ANO Andrej Babiš vyjadril v nedávnom rozhovore pre portál Dnes. „Ideme do volieb s tým, že poplatky zrušíme a budú financované z rozpočtu, ako je tomu vo väčšine krajín Európy. Tiež chceme zlúčiť Českú televíziu a Český rozhlas, je tam veľa synergií a ušetríme tým minimálne miliardu. Chceme šetriť na prevádzke, nie na kultúrnej a tvorivej produkcii,“ vyhlásil.

Podľa Andreja Babiša nie sú pravdivé správy o tom, že by hnutie ANO plánovalo odstrániť zábavné programy z vysielania. Rovnaký názor zastáva aj SPD. „ČT môže vysielať zábavné programy, ale verejnoprávny rozmer musí v súlade so zákonom napĺňať predovšetkým vyváženým a pravdivým spravodajstvom a publicistikou, čo sa bohužiaľ nedeje.“

Motoristi sú opatrnejší

Motoristi, ktorí podľa prieskumov pravidelne dosahujú viac než päť percent hlasov a aktívne sa ponúkajú ANO do vlády, hovoria o zmenách v ČT opatrnejšie než ostatné strany. „Financovanie ČT prostredníctvom poplatkov pre nás nie je žiadny veľký problém. Rozhodne však nesúhlasíme s nedávnym rozšírením okruhu platcov o osoby s postihnutím, ale aj so zavedením povinnosti hradiť poplatky na strane zamestnávateľov. Absurdná je aj povinnosť odvádzať poplatky z držania mobilných telefónov. V tomto ohľade podporíme akýkoľvek krok späť,“ vysvetlil predseda strany. Doplnil však, že o financovaní zo štátneho rozpočtu je ochotný diskutovať.

Motoristi tiež navrhujú novinku, podľa ktorej by sa na obrazovky ČT malo vrátiť viac reklamy. „Domnievame sa, že dôvody pre jej zákaz, akokoľvek boli sporné, sú dnes už prekonané a účasť na reklamnom trhu by pre verejnoprávne médiá mohla znamenať významnú a efektívnu zmenu financovania. Určite by potom nebolo nutné pristupovať k automatickej valorizácii poplatkov,“ uviedol Macinka.

Vysielanie reklamy na ČT1 a ČT24 bolo obmedzené zákonom v roku 2011, pričom komerčné televízie začali prispievať dvoma percentami svojich reklamných príjmov do Štátneho fondu na podporu a rozvoj kinematografie.

Nejde o nič nové

Myšlienka na spojenie ČT s Českým rozhlasom nie je žiadnou novinkou. Už v roku 2001 ju totiž navrhol vtedajší šéf mediálneho výboru a neskorší minister vnútra Ivan Langer (ODS). Tento nápad oživil v roku 2007 aj bývalý minister kultúry za ČSSD Vítězslav Jandák. Všetky tieto návrhy však doteraz skončili len pri úvahách. Podľa Babiša by zlúčením mohlo byť možné ušetriť minimálne miliardu, čo podporuje aj SPD a Stačilo!

Generálny riaditeľ televízie, Jan Souček, však tieto návrhy odmieta. „Financovanie zo štátneho rozpočtu by popieralo samotnú podstatu verejnej služby. ČT by týmto krokom stratila nezávislosť od politickej moci,“ tvrdí. Nepozdáva sa mu ani myšlienka spojenia s ČRo, pretože podľa neho by to viedlo k zásadnému obmedzeniu verejnej služby, pričom úspory by sa podľa neho nedosiahli.

„Dva strážne psy sú vždy viac ako jeden. Naopak sa od takého kroku nedajú očakávať žiadne významné úspory, to dokladajú skúsenosti od našich zahraničných partnerov. Mediálne inštitúcie v zahraničí, ktoré fungujú ako rozhlas a televízia pod jednou strechou, už väčšinou boli takto historicky zakladané, ako napríklad BBC,“ pripomína.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia