České pivovary dosiahli v roku 2024 historický rekord v exporte – do zahraničia vyviezli viac než 6,13 milióna hektolitrov piva! Napriek tomu však spotreba piva v Česku klesla na historické minimum. Prečo domáci pijú menej a kde všade sa české pivo teší obrovskej popularite?
Rekordný export, najväčšími odberateľmi sú susedné krajiny
Podľa TASR vyplýva z údajov Českého štatistického úradu, že hlavnými exportnými trhmi pre české pivo boli Slovensko, Nemecko a Poľsko. Zaujímavosťou je, že napriek agresii na Ukrajine patrí medzi významných odberateľov aj Rusko.
Celkovo české pivovary v roku 2024 vyviezli o 600 000 hektolitrov viac ako v predchádzajúcom rekordnom roku 2022. Export sa tak stal kľúčovým zdrojom rastu, keďže domáci trh zaznamenáva pokles.
Pivo boduje aj v krajinách, kde nebolo tradičné
Výkonný riaditeľ Českého zväzu pivovarov a sladovní Tomáš Slunečko upozornil, že české pivo si získava obľubu aj v krajinách, kde doteraz nepatrilo medzi najpopulárnejšie nápoje. „Zvyšuje sa dopyt v Španielsku, Portugalsku či Francúzsku,“ uviedol Slunečko.
Dôvodom je narastajúci záujem o remeselné pivá, kvalitné ležiaky a prémiové značky, ktoré Česko ponúka.
Domáci pijú menej: Historické minimum v spotrebe piva!
Napriek obrovskému úspechu českého piva v zahraničí sa spotreba piva v Česku v roku 2023 prepadla na historické minimum. Kým v roku 2022 vypil priemerný Čech 136 litrov piva ročne, v roku 2023 to bolo len 128 litrov.
Dôvody poklesu sú zmeny v preferenciách spotrebiteľov, zatváranie krčiem na vidieku, zvyšovanie cien v reštauráciách, ale aj zhoršená finančná situácia domácností.
Export sa pravdepodobne bude ďalej zvyšovať, keďže zahraničné trhy si české pivo obľúbili. Otázkou však zostáva, či sa podarí zastaviť pokles domácej spotreby.